Foto: NATO brodovi opkolili Putinovo carstvo
Vašington - NATO se trudi da u novoj eri netrpeljivosti Zapada i Rusije pokaže Vladimiru Putinu svu svoju pomorsku snagu, usidrenu u Crnom moru.
To se može smatrati odgovorom na pojačanu aktivnost ruske vojske koja je podigla nivo borbene gotovosti na najviši nivo, održavajući veliki broj vojnih vježbi.
Ako se uzmu u obzir incidenti sa ruskim avionima, koji su navodno povrijedili vazdušni prostor zapadnih zemalja poput Švedske, Irske i Portugalije, mediji ocjenjuju da sve podsjeća na hladnoratovsko zveckanje oružjem.
NATO ima čak 12 razarača u vodama Crnog mora, raspoređenih tako da u potpunosti opkoljavaju Rusiju sa te strane granice.
To je, prema ocjeni medija, zabrinulo Vladimira Putina, koji je naredio čitavoj Sjevernoj floti, koja se sastoji od 41 broda, 15 podmornica i čak 38.000 vojnika da bude u stanju najviše borbene gotovosti.
Moskva je saopštila da se priprema da odbrani moguće kopnene i pomorske napade na svoje granice. U vježbama su angažovani vojnici svih rodova.
Rusija je značajno povećala svoje vojne kapacitete na Krimu od pripajanja tog poluostrva u martu prošle godine.
- Moskva pretvara Krim u platformu za projekciju svoje moći - izjavio je nedavno glavnokomandujući NATO za Evropu, američki general Filip Bridlav.
On je dodao da ono što javnost može da vidi na djelu najbolje se može opisati kao militarizacija Krima.
- Oni su tamo dopremili vazduhoplovne kapacitete, povećali su kapacitete vojne mornarice, dopremili su veoma moderne odbrambene sisteme zemlja-vazduh koji pokrivaju oko 40 odsto površine Crnog mora, kao i veoma sofisticirane odbrambene sisteme koji imaju domet gotovo nad čitavim Crnim morem - istakao je američki general.
NATO flotu čine razarači iz SAD, Turske, Njemačke, Kanade, Italije, Rumunije i Velike Britanije, pa se može reći da je Rusija "sama protiv svih".
Vlasti Norveške prodale su tajnu bazu za podmornice Olafsvern, u blizini ruske granice, i sada se kaju strahujući da će Rusi kontrolisati kretanja nuklearnih podmornica. "Njuzvik" navodi da su prije šest godina norveški političari procijenili da Rusija više ne predstavlja značajnu prijetnju i da je vrijeme za prodaju tajne baze, koja se nalazi u stijeni i opremljena je najsloženijom elektronikom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.