Foto: Tanjug/AP
PARIZ – Francuska krajnje desničarska stranka Nacionalno okupljanje (RN) održala je danas u gradu Narbon skup povodom Međunarodnog praznika rada na kojem je bivša liderka partije Marin Le Pen pozvala svoje pristalice da ustanu protiv uzurpacije demokratije.
- Prvi maj ove godine predstavlja veliku mobilizaciju naroda - poručila je Le Pen, koja je 30. aprila zbog pronevjere javnih fondova osuđena na kaznu od četiri godine zatvora, a takođe joj je zabranjeno obavljanje javne funkcije na pet godina, prenijela je francuska tv Bfmtv.
Le Pen, koja je rekla da će se žaliti na presudu, obećala je da će njena stranka ponovo izgraditi zemlju kakvu želi i istovremeno pozvala svoje pristalice na mobilizaciju za lokalne izbore u martu naredne godine.
Ona je dodala da namjerava da se bori za svoju čast i dokazivanje nevinosti kako bi mogla da se kandiduje na narednim predsjedničkim izborima za dve godine.
- Ja ću voditi bitku za pravdu sa svom svojom energijom za koju znate da je imam, vodiću je uz podršku vas i predsjednika stranke Žordana Bardele - poručila je Le Pen okupljenim pristalicama.
Ona se osvrnula i na ekonomsku situaciju koja je, kako je rekla, razlog za veliku zabrinutost.
Le Pen je istakla da su se proteklih nedjelja nagomilali planovi za otpuštanja zaposlenih.
- Francuskoj prijeti socijalno krvoproliće. Mi se nalazimo u stanju industrijske depopulacije - upozorila je političarka.
Predsjednik RN Žordan Bardela poručio je u svom obraćanju da je Francuska zemlja koja radi i nikada se ne žali.
- Mi imamo državu koja je sve napadnija, a sve manje i manje štiti ljude - kazao je on.
Bardela je prije nekoliko dana rekao da će se kandidovati za predsjednika Francuske 2027. godine, ako Marin Le Pen bude zabranjeno učešće na izborima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.