Mafija i karteli prijete novinarima

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Mafija i karteli prijete novinarima

PARIZ - U protekloj deceniji ubijen je 141 novinar u svijetu u napadima organizovanog kriminala, koji je danas najveća pojedinačna prijetnja medijskoj slobodi, upozorili su juče Reporteri bez granica (RSF) i pozvali kolege po struci na razmjenu informacija i udruživanje da bi se suprotstavili toj opasnosti.

- Mafija i karteli najveća su prijetnja medijskoj slobodi širom svijeta - piše u tematskom izvještaju ove organizacije sa sjedištem u Parizu, te se ističe da je to "transnacionalna pojava", prisutna na svim kontinentima.

Od završetka Hladnog rata mafija, narko-karteli i paravojne grupe koje se bave krijumčarenjem velikih razmjera, najveće su "ubice" medijske slobode. Oni su odgovorni za više ubistava novinara nego represivni režimi i diktature u svijetu, navodi RSF.

Organizovani kriminal snažna je paralelna ekonomija s ogromnim uticajem na legalnu ekonomiju, smatraju Reporteri.

Od 1998. do 2009. organizovani kriminal svake je godine zaradio milijardu dolara krijumčarenjem oružja, a 32 milijarde dolara krijumčarenjem ljudi (ilegalnom imigracijom i prostitucijom). Nadalje, zaradilo se 65 milijardi dolara trgovinom opijumom, a samo kokainom 88 milijardi dolara.

- Kako su mafija i organizovani kriminal neuhvatljivi i nepristupačni medijima, oni nisu samo fizička prijetnja bezbjednosti samih novinara, oni su prijetnja istraživačkom radu samih novinara - piše RSF te ističe Meksiko, gdje su narko-karteli ubili 69 novinara od 2000, a 11 ih je nestalo od 2003.

Na Filipinima je organizovani kriminal odgovoran za većinu od 142 ubistva novinara od pada diktatora Ferdinanda Markosa 1986, navodi RSF.

Izvještaj je pokazao da mediji nisu ujedinjeni u borbi protiv organizovanog kriminala, a prijetnje kojima su novinari izloženi, njihova izolovanost, nedostatak sredstava i njihova borba da objave ekskluzivnu vijest uništili su istraživačko novinarstvo, piše RSF.

Novinari su toga svjesni i to je bila tema lanjskog foruma u Ostinu (Teksas), navode Reporteri te pozivaju novinare da se udruže, da razmjenjuju informacije, čime će ojačati nezavisnost i spriječiti da "mutni finansijski interesi utiču na uređivačku politiku" njihovih medija.

Zaštita

Reporteri bez granica su organizacija koja putem svojih podružnica u cijelom svijetu brani novinare i zaposlene u medijima, koji su zatvarani i mučeni zbog svog rada, finansijski pomaže njihove porodice, bori se za medijsku slobodu i protiv cenzure te pomaže u poboljšanju prava u medijskom sektoru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.