Madrid: Sukobi policije i rudara

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Madrid: Sukobi policije i rudara

Madrid - Najmanje sedam ljudi povrijeđeno je u sukobima rudara koji su u štrajku i policije na sjeveru Španije u najgorem slučaju nasilja od kada je vlada uvela mjere štednje, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova, prenose agencije.

Rudari su gađali policiju sredstvima za vatromet i kugličnim ležajevima, a policija je odgovorila gumenim mecima i suzavcem.

Rudari iz rudnika uglja protestovali su zbog smanjenja vladinih subvencija sa 300 miliona na 110 miliona evra.

Hiljade rudara je već nedjeljama u štrajku širom sjeverne Španije, podsjeća Bi-Bi-Si.

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je policija pokušala da ukloni barikade napravljene od zapaljenih guma u mjestu El Entrego, u blizini Ovijeda, kada su ih napali rudari.

Policija je upotrijebila suzavac i gumene metke i nakon nekoliko časova sukoba rudari su se povukli u obližnje planine i šumu.

Jedan novinar zadobio je povrede grudi nakon što je pogođen gumenim metkom, a jedan policajac morao je da zatraži ljekarsku pomoć nakon što je kuglični ležaj probio vizir na njegovom šlemu.

Još trojica policajaca zadobila su opekotine od sredstava za vatromet, a dvojica novinara zadobila su posjekotine i ogrebotine.

Rudar Herardo Sijenfuegos rekao je da će zbog vladinih mjera štednje oko 4.000 rudara ostati bez posla.

- Mi ovim putem branimo naša radna mjesta a policija nas napada, prema tome moje kolege su se branile - rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.