Lukašenko pobijedio, uhapšeno hiljadu ljudi

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Lukašenko pobijedio, uhapšeno hiljadu ljudi

MINSK - Dosadašnji predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko osvojio je i četvrti mandat ubjedljivom pobjedom na predsjedničkim izborima, koje su obilježili sukobi demonstranata i policije, kao i prebijanje predsjedničkih kandidata.

Kako je, na osnovu 99 odsto prebrojanih glasačkih listića, saopštila predsjednik Centralne izborne komisije Lidija Jermošina, Lukašenko je osvojio 79,67 odsto glasova, a odziv birača bio je 90,66 odsto, prenijele su agencije.

Poslije njega najviše glasova dobio je jedan od osam opozicionih kandidata - 2,56 odsto. Po saopštavanju preliminarnih rezultata predsjedničkih izbora, u glavnom gradu Minsku došlo je do sukoba demonstranata i policije.

Policija je uhapsila oko hiljadu ljudi, a većina kandidata opozicije za predsjednika države je pretučena i neki su još u bolnicama. Povrijeđeno je i više desetina policajaca, kao i nekoliko novinara.

Specijalne jedinice bjeloruske policije za razbijanje demonstracija, zajedno sa pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova, potisle su  sa Trga nezavisnosti u Minsku demonstrante koji su pokušali da uđu u zgrade vlade i parlamenta, u najvećim postizbornim protestima u toj zemlji u posljednjih 14 godina.

U neredima su polomljeni prozori na zgradama parlamenta i vlade, u kojoj je sjedište Izborne komisije, ali je policija koja se nalazila unutra spriječila demonstrante da uđu u zgradu.

- Policija je pretukla vodećeg kandidata opozicije Vladimira Nekljajeva, koji je predvodio nekoliko stotina demonstranata, i on je sa povredama glave hitno prevezen u bolnicu - saopštila je agencijama njegova supruga Olga.

Specijalne policijske jedinice, odjevene u crno, pucale su u vazduh i bacale suzavac poslije razbijanja Nekljajeve grupe.

Kako su javile agencije, policija je kasnije ispred zgrade vlade pretukla još jednog opozicionog kandidata, Vitalija Rimaševskog.

Predsjednik Evropskog parlamenta Jerži Buzek izjavio je da je napad na predsjedničke kandidate "nezamisliv i sramotan".

Aleksandar Lukašenko nalazi se na čelu Bjelorusije od 1994. godine i ovo će mu biti četvrti predsjednički mandat. 

Opozicija

Opozicija smatra da je izborni proces obilježio veliki broj nepravilnosti, zbog čega rezultate izbora smatraju nevažećim.
Oko 40.000 pristalica opozicije okupilo se u centru Minska na najvećem opozicionom skupu od 1996. godine, tražeći ostavku dugogodišnjeg autoritarnog predsjednika Aleksandra Lukašenka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.