Foto: Lideri Južne Amerike kritikuju SAD
Montevideo - Lideri zemalja Južne Amerike uputili su sinoć oštru poruku Vašingtonu povodom optužbi da Sjedinjene Američke Države špijuniraju region, a istovremeno su branili svoje pravo da ponude azil odbjeglom bivšem saradniku CIA Edvardu Snoudenu.
Predstavnici država iz grupacije Mercosur, sastali su se juče u Montevideu, u Urugvaju, a žalbe protiv SAD bile su jedna od najvažnijih tema o kojima su govorili.
- Ne priznajemo nikakve akcije čiji je cilj narušavanje autoriteta zemalja da daju i u potpunosti primjene pravo na azil, navela je grupacija u saopštenju izdatom po okončanju sastanka. Tu grupaciju čine Venecuela, Brazil, Argentina, Urugvaj i Paragvaj.
Takođe, u saopštenju se kaže da Mercosur odbija svako presretanje komunikacija i špijunske aktivnosti u njihovih državama, “s obzirom da to krši ljudska prava i pravo na privatnost”.
Predsjednik Venecuele Nikolas Maduro je kazao da je slučaj globalne špijunaže uzdrmao savjest građana SAD i uznemirio svijet” kao i da je pokrenuo “ključno pitanje političke etike”.
Sastanak je počeo kada su do učesnika stigli izvještaji da Snouden planira da eventualno putuje u Latinsku Ameriku nakon što će u Rusiji zatražiti privremeni azil.
Ljevičarski lideri Venecuele, Bolivije i Nikaragve su, kako podsjeća britanska agencija, ponudile azil Snoudenu.
Predsjednica Argentine Kristina Fernandes je posebno govorila o izvještajima da američka Agencija za nacionalnu bezbjednost (NSA) špijunske programe koristi da nadgleda Internet, posebno u Kolumbiji, Venecueli, Brazilu i Meksiku.
- Ovo je svijet u kojem živimo - svijet s novim oblicima kolonijalizma, rekla je Fernandes u završnoj riječi na sastanku.
- Ovo je mnogo lukavije nego prije dva vijeka kada su oni dolazili s oružjem da nam uzmu naše srebro i zlato, kazala je ona.
Predsjednik Brazila Dilma Rusef rekla je novinarima dolazeći na sastanak da “bilo kakav čin špijunaže koji krši ljudska prava, prije svega osnovno pravo na privatnost, i podriva suverenitet države, zaslužuje osudu svake zemlje koja sebe smatra demokratskom”.
Šef UN za ljudska prava Nejvi Pilaj danas se prvi put oglasila povodom Snoudena rekavši da ljudi treba da budu sigurni da njihova komunikacija nije neopravdano kontrolisana i pozvala je sve zemlje da poštuju pravo na traženje azila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.