Foto: Agencije
MOSKVA - Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da je Kremlj "spreman da postigne dogovor" sa Sjedinjenim Američkim Državama u vezi sa Ukrajinom, ali da neki elementi dogovora još uvijek zahtijevaju doradu.
- Predsjednik Sjedinjenih Država (Donald Tramp) smatra, i mislim s pravom, da se krećemo u pravom smjeru - rekao je Lavrov u intervjuu za emisiju " Face the Nation " sa Margaret Brenan na Si-Bi-ES njuzu.
Njegove izjave uslijedile su nakon ruskog raketnog napada na Kijev tokom noći između srijede i četvrtka, u kojem je poginulo najmanje 12 osoba, a ranjeno više od 90, što je, kako su prenijeli mediji, ocijenjeno kao najsmrtonosniji napad na ukrajinsku prestonicu u posljednjih nekoliko mjeseci.
Na pitanje šta opravdava ubijanje civila, s obzirom na to da je Ukrajina u martu poručila da je spremna na prekid vatre, Lavrov je odgovorio da Rusija "gađa isključivo vojne ciljeve ili civilne objekte koje koristi vojska" i dodao da je predsjednik Rusije Vladimir Putin to više puta jasno rekao.
Govoreći o pregovorima, Lavrov je rekao da postoji "više znakova da se ide u pravom pravcu", i pohvalio je Trampa kao "vjerovatno jedinog svjetskog lidera koji je prepoznao potrebu da se riješe koreni ovog sukoba".
Istovremeno, Tramp je u objavi na mreži Truth Social kritikovao ruski napad na Kijev, rekavši da je "veoma nezadovoljan" i da je napad uslijedio baš u trenutku kada on radi na mirovnom dogovoru.
- Veoma loš trenutak za takav napad - poručio je Tramp, uz direktnu poruku Putinu: "Vladimire, stani".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.