Foto: Kuba protestuje zbog Obaminog poziva na demokratske promjene
Havana - Kubanska vlada kritikovala je danas američkog predsjednika Baraka Obamu zbog poziva na demokratske promjene na Kubi tokom prošlonedjeljnog samita zemalja američkog kontinenta sa koga je Kuba bila isključena.
U oštrom saopštenju koje je prenio list komunističke partije “Granma”, vlada predsednika Raula Kastra je istakla da su drugi učesnici regionalnog samita tražili da Kuba idući put bude uključena u sastanak, što je po oceni Havane predstavljalo “pobunu” protiv Vašingtona.
“Predsjednik Obama treba da shvati da samit u Kartaheni nije podržao savjete o demokratiji na Kubi. Za Kubu ćemo se pobrinuti mi Kubanci”, navedeno je u saopštenju.
SAD i Kanada su bile usamljene u protivljenju kubanskom učešću u radu Samita Amerika i odbile su prijedlog drugih zemalja da Havana sljedeći put bude pozvana, prenosi AP.
Vašington smatra da Kuba mora da sprovede demokratske reforme prije nego što joj bude dozvoljeno da učestvuje u regionalnim skupovima.
Obama je nagovjestio da bi se to moglo dogoditi “ukoliko Kuba u predstojećim godinama razmotri kuda treba da ide kako bi obezbeila svom narodu napredak i počne da ublažava restrikcije unutar zemlje”.
Američki predsjednik je istakao da će takve poteze kubanskih vlasti Vašington pozdraviti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.