Foto: Kosovski Albanci htjeli da ubiju karikaturistu
STOKHOLM - Švedsko tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Mentora Alije (21) i Mensura Alije (19), porijeklom iz Sandžaka, sa prebivalištem u Landskroni, zbog planiranja ubistva švedskog karikaturiste Larsa Vilksa, javili su u petak švedski mediji.
Prema pisanju lista "Kvelsposten", optužnica tereti braću Alija da su 15. maja podmetnuli požar u kuću u Nihanslegeu u kojoj je boravio Vilks, i to tako što su kroz prozor ubacili flašu sa zapaljivom tečnošću.
Međutim, zbog nestručnog rukovanja, vatra je zahvatila i njih. Poslije podmetanja požara, Mensur Alija je zatražio ljekarsku pomoć u obližnjoj ambulanti. Iako je tvrdio da je opekotine zadobio na roštiljanju, dežurnom osoblju je bilo čudno što se iz njegove odjeće širio miris benzina, tako da je odmah obaviještena policija.
Jedna od medicinskih sestara biće svjedok optužbe.
Poslije hapšenja braće Alija, policija je pronašla dokaze koji su i osnova optužnice: dvije jakne oštećene vatrom, nož i dvije plastične flaše sa njihovim otiscima, te ključ od stana u kome je živio jedan od optuženih.
Jedan od krunskih dokaza je i adresa karikaturiste Vilksa, pronađena u kompjuteru Mentora Alije.
Jedina olakšavajuća okolnost mogla bi biti činjenica da u trenutku izvršenja ovog krivičnog djela Vilks nije bio u kući.
Braća Alija su demantovali navode optužnice, tvrdeći da im je sve to neko podmetnuo. Za ovo krivično djelo predviđena je zatvorska kazna u trajanju od dvije do osam godina.
Inače, porodica Alija je 2001. godine došla u Švedsku sa Kosova. Mentor i Mensur, odrastajući u vjerskom okruženju ali bez primjesa ekstremizma, bili su po dolasku u tu zemlju aktivni u islamskoj vjerskoj zajednici. Prema navodima poznanika i komšija, a koje prenosi švedska štampa, bili su sasvim obični ljudi, koji nisu pokazivali vjersku isključivost i fanatizam, tako da niko nije mogao ni pretpostaviti da će se odlučiti na tako nešto.
Suđenje, na kome neće prisustvovati karikaturista Vilks, najvjerovatnije će početi tokom iduće sedmice.
- Neću tražiti nikakvu odštetu, jer nisam vlasnik kuće. Sasvim je jasno da je ovdje riječ o pokušaju osvete zbog mojih karikatura proroka Muhameda. Ti ljudi, koji su u stanju da drugima prijete smrću, nisu ostvarili to što su namjeravali, tako da ću pokušati da nastavim sa normalnim životom - rekao je tim povodom Vilks.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.