Foto: Kongres KPK trasiraće put Kine u narednih pet godina
SARAJEVO - Dvadeseti Nacionalni kongres Komunističke partije Kine (KPK) u Pekingu, događaj od prvorazrednog globalnog značaja, trasiraće put ove zemlje u narednih pet godina, pa i dalje u budućnost, navodi se u autorskom tekstu novinara Faruka Borića, poznavaoca prilika u Kini.
Borić je ocijenio da Kina, nikada snažnije involvirana u globalne tokove, utiče na cijeli svijet, uključujući i njoj udaljene zemlje na samom kraju Morskog puta svile kao što je BiH.
-Dvadeseti Nacionalni kongres se održava u specifičnim okolnostima. Globalni problemi su brojni, teški i kompleksni. Epidemija još nije pobijeđena, ratni sukobi dio su svakodnevnice širom planete. Globalnosti Kongresa apsolutno su svjesni i u najvišem rukovodstvu KPK-a - naveo je Borić.
On je dodao da je generalni sekretar KPK Si Đinping posvetio dio govora na Kongresu promociji ljudske zajednice sa zajedničkom budućnosti, sa jasnim refleksijama na aktuelnu situaciju, ali i permanentne postavke spoljne diplomatije Kine još od njenog osnivanja 1. oktobra 1949. godine.
-Naglašavajući da se ljudsko društvo suočava s izazovima bez presedana, Si je pozvao sve zemlje da drže do zajedničkih vrijednosti mira, razvoja, poštenja, pravde, demokratije i slobode te da promovišu međusobno razumijevanje i stvaraju bliže veze s drugim narodima. Naravno, ni ovaj put Si nije izostavio da naglasi da Kina nikada neće težiti hegemoniji niti se baviti ekspanzionizmom - naveo je Borić.
On je dodao da su to uvijek jasne poruke da Kina ne zaboravlja da je zemlja u razvoju koja neće koristiti vlastitu snagu za nametanje vlastitih ideja van granica, ali i da očekuje poštovanje istih pravila i kada je riječ o Kini i njenim unutrašnjim pitanjima koja su predmet stalnih propitivanja pojedinih snaga na međunarodnoj sceni.
-Bilo kako bilo, obećavajuće je za sve manje zemlje svijeta, uključujući i BiH, da Kina ostaje predana saradnji i podsticanju međunarodnog okruženja pogodnog za razvoj i stvaranju novih pokretača globalnog rasta. To je naročito važno jer se mnoge zemlje suočavaju sa ekonomskom i energetskom krizom, i kineska pružena ruka može biti i ruka spasa. Među tim zemljama je i BiH, država koja tek treba otkriti puni potencijal mogućnosti prijateljske saradnje sa Kinom - ukazao je Borić.
On je dodao da je, ipak, Kongres KPK prevashodno - kineski, i najvažnije poruke mogu se čuti o budućim pravcima razvoja Kine, te da tu nema nekih iznenađenja.
-Protekli petogodišnji period, pored velikih turbulencija izazvanih epidemijom kovida, obilježilo je i nekoliko značajnih godišnjica. U ovom kontekstu najvažnijom se čini 100 godina od osnivanja KPK i za nju vezano ostvarivanje Prvog stoljetnog cilja, odnosno ostvarivanja umjereno prosperitetnog društva. Nakon istorijskog uspjeha eliminisanja siromaštva u kojem je prije svega četrdesetak godina bilo više od 700 miliona Kineza a do kraja 2020. i posljednjih 98,99 miliona, Kina kreće ka Drugom stogodišnjem cilju i 2049. godini. Na tom putu Kina će ići korak po korak, oslanjajući se i na unutrašnje tržište i na poboljšani okvir za privlačenje stranih investicija, na zelenu energiju i ekološki naprednu Kinu, i sve one druge ključne oblasti u kojima se ostvaruje cjelokupni društveni napredak - istakao je Borić.
Prvi "korak" ka drugom stogodišnjem cilju, naveo je Borić, desiće se u narednih pet godina i daće najbolji odgovor na dinamiku kineskog puta ka izgradnji modernog socijalističkog društva u svim sferama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.