Foto: Klintonova ostaje u trci za predsjednika Amerike
VAŠINGTON - Američka senatorka Hilari Klinton pobijedila je svog kolegu Baraka Obamu u američkoj saveznoj državi Pensilvaniji, na ključnim preliminarnim izborima za predsjedničkog kandidata Demokratske stranke.
Kako javljaju američki mediji, na osnovu izvještaja sa 98 odsto izbornih mjesta, Hilari Klinton vodi sa 55 prema 45 odsto osvojenih glasova nekih četiri miliona birača.
Na taj način, bivša američka prva dama obezbijedila je opstanak u trci za nominaciju svoje stranke za američke predsjedničke izbore u novembru.
Preliminarne ankete pokazivale su da bi ishod glasanja mogao da bude tijesan, što Hilari Klinton, kojoj je potrebna komotna većina da bi ponovo udahnula malo života u svoju izbornu kampanju, ne bi odgovaralo.
Obraćajući se uoči izbora okupljenima na mitingu u Pitsburgu, ona je istakla njihovu ključnu ulogu u izboru predsjedničkog kandidata Demokratske stranke.
Njen protivkandidat Obama je, na skupu svojih pristalica, istakao da je njegov cilj da u Vašington donese korijenite promjene.
Da Klintonova nije pobijedila na izborima za predsjedničkog kandidata Demokratske stranke u Pensilvaniji, za nju bi trka za nominaciju bila manje-više završena. Ukoliko, pak, pobijedi s razlikom od deset ili više procenata, njen položaj bi ubuduće bio mnogo povoljniji.
To znači da će se trka nastaviti za dvije nedjelje u Sjevernoj Karolini i Indijani, kao i drugim saveznim državama, koje tek treba da se izjasne o svom izboru za kandidata Demokratske stranke na predstojećim američkim predsjedničkim izborima.
Za partijsku nominaciju pobjednik mora da obezbijedi podršku 2.025 delegata, a Pensilvanija raspolaže glasovima njih 158.
Uoči preliminarnih izbora u ovoj američkoj saveznoj državi, Obama je vodio sa obezbijeđenom podrškom 1.648 delegata, prema 1.507, koliko je imala Klintonova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.