Foto: Kastro - Slučaj oružja sa Kube manipulisan
Havana - Fidel Kastro kaže da su protivnici Kube pokušali da manipulišu slučajem zaplijenjenog kubanskog oružja na brodu pod zastavom Sjeverne Koreje u vodama Paname.
“Posljednjih dana bilo je pokušaja da se kleveta naša revolucija, da se prikaže predsjednik Raul Kastro kako vara Ujedinjene nacije (krši sankcije Savjeta bezbjednosti protiv Sjeverne Koreje) i druge šefove država'', napisao je Kastro 26. jula u pismu, prenijela je agencija AP.
Kastro je pismo namjenio svjetskim liderima koji su prisustvovali proslavi 60-godišnjice početka Kubanske revolucije prije dva dana u Havani, a s namjerom da ponovi stav Kube koja se protivi posjedovanju nuklearnog oružja.
Panamska vlada je 16. jula objelodanila da je u Panamskom kanalu otkrila tajnu pošiljku od 240 tona zastjarelog odbrambenog oružja, uključujući dva protivavionska raketna sistema, na teretnom brodu “Chong Chan Gang” pod sevjernokorejskom zastavom.
Panamska vlada je saopštila da je sporni tovar bio “zabašuren” pošiljkom šećera.
Istovremeno, Panama je pozvala inspektore Ujedinjenih nacija da prekontrolišu pronađeni teret zbog opasnosti da bi “incident” moglo da bude dokaz kršenja sankcija Savjeta bezbjednosti protiv Sjeverne Koreje zbog spornog nuklearnog programa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.