Kandidat za papu - antisemita

Tanjug
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Kandidat za papu - antisemita

London -- Jedan od vodećih kandidata za to da zamjeni papu Benedikta XVI je antisemita, upozorio je profesor prava sa Harvarda Alan Deršovic.

U pismu uredniku "Majami Heralda", reagujući na listu objavljenu prošle nedelje nakon ostavke pape Benedikta, na kojoj je kardinal Oskar Andres Rodrigez Maradijaga iz Hondurasa kao jedan od mogućih nasljednika sadašnjeg crkvenog poglavara, Deršovic je napisao:

"On je okrivio Jevreje za skandal povezan sa seksualnim prestupima sveštenika prema mladim vjernicima! Tvrdio je da su Jevreji uticali, organizujući da mediji - koje oni naravno kontrolišu, kako je rekao - daju nesrazmernu pažnju seksualnom skandalu Vatikana. Potom je uporedio kontrolisanje medija od Jevreja s Hitlerom, jer su oni protagonisti onoga što ja ne oklijevam da definišem kao progon protiv crkve."

Maradijaga je maja 2002. godine u intervjuu za italijansku katoličku publikaciju "30 đorni" tvrdio da su Jevreji uticali na medije da iskoriste trenutnu kontroverznu situaciju u odnosu na seksualno uznemiravanje katoličkih vjernika kako bi skrenuli pažnju s izraelsko-palestinske krize.

U isto vrijeme je Liga za borbu protiv kleveta, sa sjedištem u SAD, izrazila javnu ogorčenost zbog izjava kardinala. U prepisci sa Abrahamom Foksom, direktorom Lige, Mardijaga se izvinio, rekavši da nikada nije mislio da će njegove izjave biti iskorišćene da podstaknu antisemitsku teoriju zavjere o jevrejskoj kontroli medija, obećavši da to nikada više neće reći.

"Vatikan je ispravno označio antisemitizam grehijom, a ipak nepogrešivo griješi u odnosu na kratku listu onih koji mogu da postanu lideri Katoličcke crkve", napisao je Deršovic, prenosi Džuiš telegrafik ejdžensi (JTA).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.