Foto: Jemen: Hitna evakuacija Amerikanaca
Vašington - Američke vlasti naložile su “hitnu evakuaciju” svih državljna SAD iz Jemena zbog bezbjednosnih rizika, mogućnosti terorističkih napada i građanskih nemira, prenosi B92.
Kako je saopštio Stejt department, u pitanju je “ekstremno visok stepen rizika” i zemlju bi trebalo da napuste svi građani SAD, osim “najkritičnijeg osoblja”.
Inače, ustanove američke administracije u stranim zemljama evakuišu se samo kada ne postoji alternativa.
Onima koji ne žele da napuste Jemen, preporučeno je da maksimalno ograniče kretanje.
Na snazi je i posebna preporuka da se ne putuje u Jemen, kao i ranije izdata globalna preporuka Stejt departmenta za američke državljane da ne putuju u “rizične” zemlje do kraja avgusta.
Sjedinjene Američke Države su donijele odluku o zatvaranju ambasada na Bliskom istoku i sjeveru Afrike nakon što su presrele poruku vođe “Al-Kaide” Ajmana al Zavahrija, u kojoj je on naredio pripadnicima ove terorističke grupe da izvedu napad u Jemenu, objavio je “Njujork tajms”.
Prema pisanju lista, koji se poziva na američke zvaničnike, presretnuta je komunikacija između Al Zavahrija, koji je naslijedio Bin Ladena na čelu “Al-Kaide” i vođe jemenskog organka organizacije Nasera al Vuhaišija.
Njujorški dnevnik dodaje da, na zahtjev bezbjednosnih vlasti SAD, u prvom trenutku nije objavljen identitet vodja “Al-Kaide” čiji su razgovori otkriveni.
Američki Stejt department odlučio je u nedjelju da produži trajanje mjere zatvaranja svojih diplomatskih predstavništava na Bliskom istoku do 10. avgusta, zbog informacija da bi mogao da uslijedi teroristički napad “Al-Kaide”.
Do sljedeće subote će biti zatvorena predstavništva u Abu Dabiju, Amanu, Kairu, Rijadu, Džedi, Dohi, Kuvajtu, Manami, Muskati, Sani, Tripoliju, Antanarivu, Budžumburi, Džibutiju, Kartumu, Kigali i Port Luisu.
Diplomatska sjedišta SAD u Daki, Alžiru, Kabulu, Heratu, Bagdadu i Basri, od juče su normalno otvorena.
Stejt department je u petak izdao upozorenje za građane SAD koji namjeravaju da putuju, ukazavši da postoje obavještajne informacije da “Al-Kaida” i njoj bliske grupe planiraju da izvedu veliki teroristički napad na Bliskom istoku i sjeveru Afrike.
Zbog opasnosti od napada, ambasade u Jemenu su zatvorile i Francuska, Njemačka i Velika Britanija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.