Javnost protiv nove strategije ratovanja

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Javnost protiv nove strategije ratovanja

VAŠINGTON - Dok američki predsjednik Barak Obama i njegov ratni savjet nedjeljama razrađuju novu strategiju rata u Avganistanu, Amerikanci su sve dublje podijeljeni u pogledu pitanja treba li uopšte tamo slati još 40.000 vojnika.

Odobravanje javnosti za predsjednikovo upravljanje situacijom sve je manje, pokazalo je novo ispitivanje "Vašington posta" i ABC Nenjs-a.

Komandant američkih snaga u Avganistanu general Stenli Mekristal predložio je znatno povećanje američkog kontigenta, što podržava 47 odsto ispitanih, dok mu se 49 odsto protivi. Ispitivanje je pokazalo da velika većina Amerikanaca (63 odsto) kaže da administraciji nedostaje jasan plan o rješavanju problema u Avganistanu.

Odluka o snagama za Avganistan jedna je od najsloženijih i sudbonosnih strateških odluka o bezbjednosti sa kojima se suočava Obama u svom predsjedničkom mandatu. Ona nosi i veliki politički rizik, bez obzira na to u kom smjeru išla, ocjenjuje "Vašington post" u analizi ankete.

Neki kritičari američke politike upozoravaju da se u Avganistanu zemlja zaglibljuje kao u ratu u Vijetnamu. Oko trećine ispitanih u anketi složilo se s tom ocjenom, dok dvije trećine smatra da će se takav ishod izbjeći.

Američki ministar odbrane Robert Gejts je demantovao postojanje bilo kakve nesuglasice između administracije predsjednika Baraka Obame i vojske o pitanju vojne strategije u Avganistanu. "Njujork tajms" piše kako među vojnicima raste napetost zbog ovog pitanja, što je Gejts demantovao kazavši kako su nagađanja o nesuglasicama netačna.

U Avganistanu trenutno boravi oko 65.000 američkih vojnika. Tamo pomažu domaćim vojnim snagama u borbi protiv talibanskih pobunjenika.

Abdulah Abdulah

U Avganistanu je smijenjeno više od polovine oblasnih izbornih koordinatora da bi se spriječila izborna krađa u drugom krugu predsjedničkih izbora, saopšteno je juče iz Kancelarije Ujedinjenih nacija u Kabulu. Istovremeno, Abdulah Abdulah, glavni politički protivnik avganistanskog predsjednika Hamida Karzaija na izborima, spreman za drugi krug izbora koji će se održati 7. novembra. Abdulah je rekao novinarima da je u telefonskom razgovoru zahvalio Hamidu Karzaiju što je pristao na održavanje drugog kruga izbora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.