Foto: Izrael pozvan da zamrzne naseljavanje
MOSKVA - Međunarodni kvartet za Bliski istok zatražio je od Izraela da "zamrzne" sve aktivnosti u vezi sa naseljavanjem palestinskih teritorija i izrazio "duboku zabrinutost" zbog pogoršanja situacije u Gazi, navodi se u saopštenju izdatom poslije sastanka u Moskvi, prenijele su agencije.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun pročitao je na konferenciji za štampu zajedničko saopštenje članova kvarteta, koji čine Rusija, SAD, Evropska unija i Ujedinjene nacije.
Sastanku su prisustvovali pored Ban Ki Muna, državni sekretar SAD Hilari Klinton, ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov i šef evropske diplomatije Ketrin Ešton.
"Kvartet poziva izraelsku vladu da zamrzne sve aktivnosti naseljavanja i da se uzdrži od rušenja ili protjerivanja u Istočnom Jerusalimu", navodi se u saopštenju koje je pročitao Ban Ki Mun.
U saopštenju se "osuđuje odluka izraelske vlade da počne planove za izgradnju novih stanova u Istočnom Jerusalimu".
Zbog ove najavljene izgradnje propao je već ugovoren početak indirektnih izraelsko-palestinskih pregovora.
Kvartet je takođe izrazio "duboku zabrinutost zbog stalnog pogoršanja situacije u Gazi, posebno humanitarne situacije i stanja ljudskih prava", navodi se u saopštenju.
U saopštenju se izražava nada da će pregovori o situaciji na Bliskom istoku dovesti do "sporazuma" za 24 mjeseca.
Američki državni sekretar Hilari Klinton je dan ranije u Moskvi razgovarala sa ruskim kolegom Sergejem Lavrovom ali, osim uobičajenih riječi hvale za popravljanje odnosa sa Rusijom, niko od njih nije rekao ništa konkretno o novom sporazumu o nuklearnom razoružanju.
Na konferenciji za novinare Klintonova je povoljno ocijenila saradnju sa Rusijom i dodala da su ona i njen ruski kolega Sergej Lavrov radili na popravljanju bilateralnih odnosa od njihovog prvog susreta u Ženevi, prije nešto više od godinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.