Foto: Islamisti plaćaju 600 dolara za djecu vojnike
Njujork - Radikalni islamisti, koji su okupirali sjever Malija, plaćaju porodicama po 600 dolara za djecu vojnike i poručuju da će uvesti striktne šerijatske zakone, uprkos snažnom protivljenju lokalnog muslimanskog stanovništva, javlja juče britanski Bi-Bi-Si.
- Kršenje ljudskih prava postalo je sve više sistematsko - izjavio je pomoćnik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija za ljudska prava Ivan Šimonović u sjedištu svjetske organizacije u Njujorku.
Šimonović je optužio nove vlastodršce dvije trećine Malija, da novac od otkupa i trgovine drogom koriste za kupovinu djece vojnika.
- Kupuju djecu vojnike i za njih porodicama plaćaju 600 dolara po djetetu. Ženska prava su posebno ograničena - rekao je Šimonović. On je naveo dugu “zastrašujuću listu” neudatih žena koje su bile trudne ili rodile djecu.
- Žene su primorane na brak. One koštaju manje od hiljadu dolara i neki su onda bile preprodavane što je paravan za prinudnu prostituciju - ocijenio je Šimonović poslije posjete Maliju.
Odranije su poznati slučajevi oštre primjene šerijata za krivična djela.
Šimonović je naveo da je od marta bilo tri javna pogubljenja, osam amputacija ruku i dva kamenovanja i da postoje informacije da su zarobljenici u zatvorima na jugu zemlje muče i drže u nehumanim uslova.
On je pozvao lokalne vlasti da istraže ove slučajeve, ukoliko žele da UN uputi pomoć prelaznoj vojnoj vlasti u toj afričkoj zemlji kako bi povratili kontrolu nad okupiranim dijelovima zemlje koje drže radikalni islamisti i pripadnici plemena Tuarega, navodi Bi-Bi-Si.
U državnom udaru krajem marta koju je izvršila grupa pobunjenih vojnika u Maliju, suspendovan je ustav i raspuštene institucije, zauzeta i opljačkana predsjednička palata, a svrgnuti predsjednik Amadu Tumani Ture (63) koji se čitavu deceniju nalazio na čelu države, pobjegao je iz zemlje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.