Foto: Indijac oslobođen poslije 30 godina
Nju Delhi - Jedan Indijac, oslobođen pošto je proveo tri decenije u pakistanskom zatvoru zbog špijunaže, prešao je u četvrtak preko granice u Indiju, gdje su ga dočekali porodica i novinari.
- Vidio sam svoje dijete u svojoj zemlji poslije 30 godina. To je sreća - rekao je Sardžit Sing (69), koji je bio uhvaćen u istočnom graničnom području Pakistana tokom 1980-ih i osuđen na smrt zbog špijunaže, prenijele su agencije.
Sing, kome su dobrodošlicu izrazili i indijski zvaničnici na graničnom prelazu Vagah u Pendžabu, kazao je da su dobro postupali prema njemu tokom dugih godina provedenih u zatvoru, prenosi AFP.
Pakistanski mediji su prvobitno javili da je osoba koja je puštena iz zatvora Sarabdžit Sing, poznati zatvorenik koji je proveo dvije decenije čekajući izvršenje smrtne kazne u Pakistanu, pošto je osuđen za učestvovanje u seriji bombaških napada.
Singova porodica je dugo vodila kampanju za njegovo oslobađanje, tvrdeći da je on nevini seljak iz Pendžaba, koji je greškom prešao granicu.
Ministar spoljnih poslova Indije S. M. Krišna zatražio je od Pakistana u srijedu da oslobodi Sarabdžita Singa, kao i sve druge indijske zatvorenike kojima je istekla kazna.
Advokat Sardžita Singa ranije je izjavio da je njegov klijent pušten na slobodu. Avais Šeik je rekao da su pakistanske vlasti juče predale Singa indijskim zvaničnicima na graničnom prelazu u predgrađu grada Lahorea, javlja AP.
Ove dvije suparničke države s vremena na vrijeme organizuju oslobađanje zatvorenika kako bi smanjile tenzije.
Ministri spoljnih poslova Pakistana i Indije sastaće se 4. jula u Nju Delhiju.
Indija je prošlog mjeseca iz humanitarnih razloga oslobodila 80-godišnjeg ljekara, pošto je bio osuđen na doživotnu robiju zbog ubistva na suđenju koje je trajalo 18 godina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.