Foto: „Gardijan": Zločini policajaca su za istražioca suda u Hagu
NjUJORK - Sistematska ubistva i omamljivanja tamnoputih Amerikanaca koje je vršila policija u SAD dostižu nivoe zločina protiv čovječnosti i treba ih istražiti i krivično goniti u skladu sa međunarodnim pravom, rezultati su istrage vodećih stručnjaka iz sektora ljudskih prava, piše britanski dnevnik „Gardijan".
Sedam dana nakon što je bivši policajac iz Mineapolisa Derek Čovin proglašen krivim i osuđen za ubistvo tamnoputog Džordža Flojda, veliki broj policijskih ubistava tamnoputih žena i muškaraca u SAD privukao je međunarodnu pažnju.
U svom izvjepštaju stručnjaci za zaštitu ljudskih prava iz 11 država smatraju da su SAD odgovorne za, kako navode, dugu istoriju kršenja međunarodnog prava što, u pojedinim slučajevima, doseže do nivoa zločina protiv čovječnosti.
Stručnjaci ukazuju na „policijska ubistva", te „ozbiljno uskraćivanje fizičke slobode, torturu, progon i druga nehumana djela" prema zajednici tamnoputih ljudi u SAD.
U izvještaju je upućen i poziv tužiocu Međunarodnog krivičnog suda (MKS) u Hagu da pokrene istragu o ovim slučajevima.
„Optužbe o zločinima protiv čovječnosti nisu iznijete olako, uključili smo ih sa veoma jasnim mislima. Proučili smo sve činjenice i zaključili da u SAD ima situacija u koje je neophodno odmah uključiti MKS", rekla je Hina Džilani, koja je, između ostalih, predvodila istragu.
Džilanijeva je predsjednik Svjetske organizacije protiv torture.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.