Foto: Beta-AFP
| Chloe - kazna EK
BRISEL - Evropska komisija (EK) je danas objavila da je kaznila luksuzne modne kuće Guči (Gucci), Kloe (Chloe) i Loeve (Loewe) sa 157 miliona evra zbog kršenja pravila konkurencije.
EK je optužila te kompanije da su ograničile mogućnost svojih nezavisnih distributera da slobodno određuju cijene svojih proizvoda, čime dovode do visokih cijena za potrošače, što je suprotno zakonu o konkurenciji.
Tri kompanije su počinile ova krivična djela nezavisno jedna od druge, ali tokom preklapajućih perioda, i u fizičkim prodavnicama i putem interneta.
Komisija je saopštila da ovim kažnjavanjem želi da „pošalje snažnu poruku celoj modnoj industriji“.
Kazne su, ipak, manje u poređenju sa maksimalnim nivoima predviđenim evropskim pravilima jer su kompanije sarađivale tokom istrage koju su sprovele službe EK.
Najveću kaznu je dobila italijanska modna kuća Guči, sa skoro 120 miliona evra.
„Kering (kompanija čiji je Guči partner) prima na znanje odluku EK u vezi sa praksama koje se više ne primjenjuju u Gučiju“, navodi se u saopštenju.
Francuski brend Kloe će morati da plati kaznu od 20 miliona, a španska kuća Loeve 18 miliona evra.
„Loeve potvrđuje zaključenje sporazuma sa EK i ponavlja svoju čvrstu posvećenost poslovanju u strogom poštivanju zakona o konkurenciji“, odgovorio je španski brend.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.