EU i Britanci potpisali sporazum o Gibraltaru

M.Š.
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: EU i Britanci potpisali sporazum o Gibraltaru

BRISEL - EU i Velika Britanija potpisale su sporazum o statusu Gibraltara, nakon što je ranije postignut dogovor strana sa ciljem da se olakša procedura za prelazak granice i da se okonča dugogodišnja politička nesigurnost u vezi sa tom prekomorskom britanskom teritorijom.

Sporazum su u Briselu potpisali evropski komesar za trgovinu Maroš Ševčovič, britanski ministar za evropska pitanja Stiven Doti, španski ministar spoljnih poslova Hose Manuel Albares i prvi ministar Gibraltara Fabijan Pikardo.

Stanovnici Gibraltara mogu da uđu u Španiju sa boravišnim potvrdama, bez potrebe da se stavlja pečat u njihove pasoše, dok španski državljani mogu da dođu na ostrvo sa ličnom kartom.

Kada se radi o avio-saobraćaju, putnici koji dolaze na aerodrom na Gibraltaru moraju da pokažu pasoš i gibraltarskim i španskim graničnim policajcima, dok Britanija želi sistem sličan onom koji primjenjuje francuska policija angažovana na željezničkoj stanici "Sent Pankras" u Londonu za liniju "Jurostar".

Britanija je dobila kontrolu nad Gibraltarom - strateški važnom enklavom na južnom kraju Španije - Sporazumom iz Utrehta potpisanim 1713. godine, kojim je okončan Rat za špansko nasljeđe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.