Foto: Ekonomista na čelu egipatske vlade
Kairo - Istaknuti ekonomista liberalne orijentacije Hazem el-Beblavi imenovan je za premijera Egipta, dok će prodemokratski lider Mohamed El Baradej biti potpredsjednik, saopštio je portparol privremenog predsjedništva.
Ahmed el-Musalamani izdao je saopštenje, pošto je danima trajao politički zastoj zbog neslaganja oko izbora premijera.
Prošle nedjelje, za premijera je trebalo da bude imenovan El Baradej, ali je u posljednjem trenutku islamistička Nur partija to blokirala.
El-Beblavi, bio je ministar finansija u jednoj od prvih vlada formiranih poslije ustanka 2011. kada je svrgnut Hosni Mubarak, a vojska preuzela vlast, prenio je AP.
El-Beblavi je u oktobru 2011. podnio ostavku, iz protesta pošto je 26 demonstranata, većinom hrišćana, ubila vojska i bezbjednosne snage, pokušavajući da ih rastjeraju.
Kao još jedan od kandidata za privremenog premijera pomenut je ranije i bivši ministar finansija Samir Radvan, što je bila spremna da prihvati i Nur partija.
Ova ultrakonzervativna islamistička stranka je juče saopštila da se povlači iz pregovora o formiranju nove vlade kao odgovor na ubistvo najmanje 51 Morsijeve pristalice ispred baraka Republikanske garde u Kairu.
U međuvremenu, privremeni predsjednik Egipta Adli Mansur donio je odluku da parlamentarni izbori budu održani do 2014. godine, poslije čega će biti objavljen datum predsjedničkih izbora, objavili su državni mediji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.