Daka: Odluka o mojoj smjeni neustavna,Osmani ispunila prijetnje

Tanjug
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Daka: Odluka o mojoj smjeni neustavna,Osmani ispunila prijetnje

PRIŠTINA- Donedavna predsjednica Centralne izborne komisije u Prištini Valjdete Daka izjavila je danas da je odluka o njenoj smjeni nezakonita i neustavna i ocijenila da je predsjednica privremenih prištinskih institucija Vjosa Osmani takvom odlukom ispunila prijetnje i obećanja data tokom predizborne kampanje.

Daka je rekla da je Osmani od nje na posljednjem sastanku tražila da podnese ostavku, obećavajući joj da će zauzvrat dobiti javnu zahvalnost za dosadašnji rad kao predsjednice CIK-a, prenosi prištinska Gazeta ekspres.

Ona je dodala da je odluka o njenoj smjeni pripremljena ranije što, kako je navela, dokazuje činjenica da je novi predsjednik CIK-a odmah imenovan.

Daka tvrdi da je sukob sa Osmanijevom počeo kada su se ona i neki članovi CIK-a usprotivili tome da se potvrdi kandidatura za poslanike osoba koje su osuđenje u posljednje tri godine.

"Javne pretnje predsednice Osmani počele su u januaru 2021. godine, u vreme kada sam ja, kao predsedavajuća, zajedno sa većinom članova CIK-a, uprkos velikim pritiscima, branili presudu Ustavnog suda da ne dozvolimo kandidaturu za poslanike osuđenih lica za krivična dela, u poslednje tri godine", navela je Daka.

Kako je dodala, Osmani je 23. januara, dan nakon odluke CIK da ne potvrdi kandidaturu ovih osoba, javno zapretila otpuštanjem članova CIK-a.

"Iako bi trebalo da bude zadužena za zaštitu ustavnosti i podsticanje CIK da primenjuje Ustav i zakon, ona je apelovala na CIK da zanemari presudu UStavnog suda", navela j Daka.

Nakon što je Osmani smijenila Daku sa mjesta predsjednice CIK-a, ona je imenmovala sudiju Apelacionog suda Krešnika Radonićija na mjesto novog predsjednika ove komisije.  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.