Britanski specijalci love Al-Islama

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Britanski specijalci love Al-Islama

TRIPOLI, LONDON - Britanski specijalci predvode jurnjavu kroz pustinju u pokušaju da spriječe Seifa al-Islama da se dokopa teritorije Nigera.

Posljednja velika drama građanskog rata u Libiji jeste lov na sina Moamera Gadafija i čovjeka koji je na sebe preuzeo ulogu osvetnika za brutalnu smrt oca i brata u ruševinama Sirta.

Osim Britanaca, najvećeg neprijatelja nove Libije traže i katarske specijalne jedinice, ali i bespilotne letjelice, objavili su britanski mediji.

Pretražuje se 4.345 kilometara granice, koju uglavnom čini pustinja.

Seif al-Islam je posljednji član porodice Gadafi koji je u Libiji dočekao kraj rata, a nije ubijen. Trku ka granici Nigera predvode britanski specijalci SAS, ali i katarske specijalne jedinice.

Podršku im pružaju avioni NATO-a i bespilotne letjelice, koje pokušavaju da lociraju konvoj od, kako se vjeruje, desetak vozila kojima Al-Islam i još najmanje jedan zvaničnik Gadafijevog režima pokušavaju da se dokopaju Nigera.

Britanski obavještajci vjeruju da je Gadafijev sin u posljednjih nekoliko dana više puta mijenjao vozila i rutu kako bi zavarao tragove.

Osim jurnjave po pustinji i nadgledanja iz vazduha, NATO prisluškuje sve komunikacije kako bi Al-Islama locirao, ukoliko upotrijebi satelitski telefon.

Al-Islama, navodno, štiti pleme Tuarega, uz čiju pomoć je stigao gotovo do same granice.

U međuvremenu, porodica Moamera Gadafija odlučila je da podnese tužbu za ratni zločin Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu, ističući da je svrgnuti libijski lider prije sedam dana ubijen u planiranoj akciji NATO-a.

- Porodica će podnijeti tužbu za ratni zločin jer se znaju okolnosti pod kojima je ubijen. Helikopteri NATO-a su pucali na konvoj u kojem se nalazio. Taj konvoj nije predstavljao nikakvu opasnost za stanovništvo - rekao je advokat porodice Marsel Sekaldi u izjavi za francuski radio "Evropa 1".

Na portalu kanadskog lista "Global post" objavljen je snimak posljednjih Gadafijevih trenutaka. Na snimku se vidi da su ga pobunjenici, osim što su ga tukli i mučili, gurali mu u stražnjicu drveni štap prije nego što su ispalili kobni hitac u njega.

- Kada smo stigli, vidjeli smo Gadafija u kanalizacionoj cijevi. Izvukli smo ga i odveli na put. Tukli smo ga i udarali i nakon što mu je jedan od nas pucao u glavu. Poslije toga odnijeli su tijelo - rekao je Adam Abu Zaid, jedan od pobunjenika.

Pobunjenici vjeruju da bi se borbe nastavile da nisu ubili Gadafija.

- Ovo što radite nije u redu. Šta radite? To nije dozvoljeno u islamskom zakonu. Razlikujete li vi uopšte dobro od zla - bile su posljednje riječi Moamera Gadafija.

Istražioci Ujedinjenih nacija pozvali su nove libijske vlasti da spriječe ubistva iz odmazde i obezbijede humano postupanje sa pritvorenicima.

To se posebno odnosi na zarobljenike koji su se borili na strani svrgnutog libijskog vođe Moamera el Gadafija.

- Veoma je važno da se Nacionalni prelazni savjet i sve oružane grupe u Libiji postaraju da svi pritvorenici pod njihovom kontrolom, bez obzira na njihovu pripadnost, budu tretirani uz dužno poštovanje njihovih ljudskih prava - saopštio je preksinoć predsjednik Istražne komisije UN Filip Kirš.

Obama

Američki predsjednik Barak Obama je, komentarišući emitovanje krvavog pogubljenja bivšeg libijskog vođe Moamera Gadafija, rekao da čak i oni koji su činili "strašne stvari" zaslužuju pristojan odnos kada su mrtvi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.