Foto: Bombom na sjedište vojne policije
MILANO - Dvije osobe - napadač i jedan italijanski vojnik - ranjene su juče u napadu bombom na sjedište vojne policije u Milanu, saopštila je policija, a prenose svjetske agencije.
Napadnuta je kasarna "Santa Barbara" u Milanu, koja se nalazi nedaleko od fudbalskog stadiona "San Siro". Materijalna šteta je neznatna.
Napadaču, libijske nacionalnosti, koji ima 35 godina, otkinuta je jedna ruka u eksploziji naprave domaće proizvodnje. Bombaš je u sjedište vojne policije pokušao da uđe oko 7.45 časova. Kada mu to nije uspjelo, uz povik "Odlazite iz Avganistana" bacio je eksplozivnu napravu.
Vojnici su se u trenutku eksplozije nalazili nekoliko metara dalje od automobila i zato je izbjegnut veći broj žrtava, smatra italijanska agencija.
Frančesko Ruteli, predsjednik Komisije za bezbjednost italijanskog parlamenta, izjavio je da smatra da je u pitanju izolovani incident, ali je upozorio:
- U jednoj od ranijih istraga snimljen je telefonski razgovor u kome se kasarna u Milanu pominjala kao moguća meta.
Političko nasilje u Italiji posljednjih godina svelo se na nekoliko incidenata manjeg obima, ni blizu terorističkim aktivnostima Crvenih brigada 70-ih i 80-ih godina prošlog vijeka, navodi Rojters.
Prema obavještajnim podacima i informacijama dobijenim od uhapšenih terorista, militantne islamističke grupe povezane sa "Al-Kaidom", naročito sa njenim ograncima u sjevernoj Africi, prilično su aktivne u Italiji. Njihovo djelovanje usmjereno je uglavnom na regrutovanje i finansiranje terorističkih napada u drugim dijelovima Evrope.
Muslimanska zajednica u Milanu objavila je da ovaj napad nema nikakve veze s njom. "Osuđujemo svaki vid nasilja, bez obzira na počinioce", izjavio je agenciji Ansa Abdel Hamid Šari, imam džamije u Milanu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.