Austrijski tužioci traže ukidanje imuniteta lideru desnice

Tanjug
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Austrijski tužioci traže ukidanje imuniteta lideru desnice

BEČ - Austrijski tužioci zatražili su od parlamenta da ukine poslanički imunitet lideru krajnje desnice Herbertu Kiklu zbog navoda da je počinio krivokletstvo u svjedočenju o medijskim reklamama pred parlamentarnom komisijom, saopštila je danas kancelarija predsjednika Nacionalnog savjeta - donjeg doma austrijskog parlamenta.

Novinski magazin Profil izvjestio je ranije danas da je Centralno tužilaštvo za privredni kriminal i korupciju (WKStA) poslalo zahtjev kancelariji predsjednika donjeg doma Valtera Rozenkranca, koji je iz Kiklove Slobodarske partije.

Kako se navodi, zahtjev je usledio nakon izjave koju su tužioci primili od Andreasa Hangera, koji je bio poslanik iz konzervativne Narodne stranke kancelara Karla Nehamera, u kojoj se navodi da je Kikl lagao o nizu pitanja, uključujući reklame u štampanim medijima koje je plaćala Slobodarska partija (FPO).

''Mogu da potvrdim da je parlament primio zahtjev'', rekao je portparol Rozenkranca za Rojters, odbivši da dalje komentariše.

Rozenkranc sada treba da podnese zahtjev odboru za imunitet donjeg doma, koji će potom sačiniti izvještaj prije nego što veće odluči da li će Kiklu biti ukinut imunitet.

Portparol FPO je uputio na izvještaj novinske agencije APA, citirajući izjavu parlamentarne stranke u kojoj se kaže da je Kikl rekao istinu u svom svjedočenju u aprilu.

WKStA ne može da otvori istragu ako Kiklu ne bude ukinut poslanički imunitet, a portparol tužilaštva rekao je da se trenutno ne vodi istraga protiv Kikla.

FPO je pobijedio na septembarskim parlamentarnim izborima sa oko 29 odsto glasova, osvojio je najviše poslaničkih mjesta u parlamentu, ali su u toku koalicioni pregovori tri druge stranke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.