Zahtjev za hitnu sjednicu: Opozicija protiv gašenja Apoteke Beograd

GS
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: BETAPHOTO/MILAN ILIC

BEOGRAD – Opozicioni odbornici predali su danas u Skupštini grada Beograda zahtjev za održavanje hitne sjednice kako bi se „spriječilo dalje gašenje” ustanove Apoteka Beograd i time zdravlje građana prepustilo profitu i privatnim kompanijama.

Predsjednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević, kako su ovi odbornici rekli na konferenciji za novinare, ima pet dana da obavijesti o terminu sjednice koja mora da se održi u roku od 15 dana.

„Svaki građanin zna za situaciju da kad dođe u privatnu apoteku, a kažu mu da lijek potraži u državnoj jer ga nemaju. Zdravlje nije roba, ne smije da bude vođeno profitom. Za neke bolesti lijek prave samo ‘Apoteke Beograd’“, rekla je odbornica Zeleno-ljevog fronta Natalija Stojmenović.

Upozoravajući na ponašanje vlasti, ona je navela i da bi prepuštanje zdravlja građana privatnicima dodatno otvorilo prostor za nove „korupcionaške afere“.

Takođe je istakla da su zaposleni u „Apoteci Beograd“ ostavljeni na cjedilu jer nisu primili sedam plata, i da je neophodno hitno izmiriti dugovanja dobavljačima, najkasnije 15. decembra, kako bi se nabavili lijekovi jer su police ispražnjene.

Zaposlena u Apoteci Beograd Vera Popović naglasila je da ovaj problem traži političko rješenje, ali ne i stranačko, i pozvala sve stranke da se uključe u njegovo otklanjanje, dodajući: „Promet lijekovima ne smije biti uslovljen isključivo profitom“.

Odbornica Mi – snaga naroda, ljekar Slavica Aranđelović, istakla je da lijekovi nisu roba, već strateško pitanje, kao i da „Apoteka Beograd“ ima neke jedinstvene laboratorije koje privatne nemaju.

Upozorila je i da se ovih dana kod pojedinih prostora „Apoteke Beograd“ pojavljuju ljudi koji ih premjeravaju, kao da je već namijenjeno da promijeni svoju svrhu i bude predato drugima.

Odbornik Narodnog pokreta Srbije Nenad Baletić istakao je da je „naprednjačka vlast dovela na ivicu kliničke smrti ‘Apoteke Beograd’ sa ciljem da ovu ustanovu otjera u stečaj kako bi njen prostor dobili tajkuni“.

Odbornik pokreta Kreni–promjeni Nikola Stanković naglasio je da je Skupštini grada predat i zahtjev da se na toj hitnoj sjednici nađe i tačka o vraćanju statusa kulturnog dobra zgradi Generalštaba u Beogradu, prenosi Beta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.