
BEOGRAD- Evropska unija ostaje snažno posvećena pristupanju Srbije kao stabilne i prosperitne zemlje. Drago mi je da čujem da su evropske integracije i dalje prioritet za novu vladu, sada je važno da se to brzo pretoči u konkretne akcije i ubrzanje reformi. Istakao je to predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta nakon sastanka sa srpskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem.
- Mi trenutno imamo pozitivan zamah u EU za proširenje i to je jasna prilika za Srbiju da se nju nadoveže i da iskoristi. Evropska unija ostaje snažno posvećena pristupanju Srbije kao stabilne i prosperitetne zemlje koja je uz nasljeđe prošlosti odlučila da ima evropsku budućnost. I drago mi je bilo da čujem da su evropske integracije i dalje prvi prioritet za vas i za novu vladu - rekao je Košta na zajedničkoj konferenciji za medije sa Vučićem u Palati Srbija. Istakao je da je sada važno da se to brzo pretoči u konkretne akcije i ubrzanje reformi.
- Pristupanje kao što znate je proces koji se zasniva na zaslugama i ono što treba da se uradi kao naredni korak za otvaranje pomenutog klastera (tri) je vrlo jasno. I to je ono o čemu smo se već ranije dogovorili - to je sloboda medija, suzbijanje korupcije i unapređenje izbornog zakona- rekao je Košta.
Istakao je da je dobro da direktno od predsjednika Srbije čuje da ono što Srbija radi kako bi napredovala na evropskom putu nije stvar samo štikliranja obaveza, već da će se time doneti konkretne koristi, opipljive koristi građanima Srebije.
- Puna uskleđenost sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije i rezolucijama o bilateralnim pitanjima su takođe važan element za vaše pristupanje. Dijalog između Beograda i Prištine je takođe krucijalan. I naravno ne možemo ignorisati i zanemariti, kao što znate, da ključni element naše zajedničke spoljne i bezbjednosne politike jeste jasno osuđivanje ruske brutalne invazije na Ukrajinu i podrška Ukrajini da postigne trajan i pravedan mir - rekao je Košta.
Ocijenio je da se proširenje zasniva na izgradnji povjerenja i naveo da zna da su mnogi ljudi, ne samo u Srbiji, već i u regionu, izgubili vjeru u ovaj proces.
- Došao sam danas ovdje da vas uvjerim u svoju ličnu angažovanost i u punu posvećenost EU da postigne rezultate u proširenju. Vjerujem da je budućnost Srbije u EU. Lopta je sada u vašem dijelu terena. I molimo vas, ne gubimo vrijeme, jer budućnost neće čekati da otvorimo ovaj klaster i da nastavimo sa uspješnom integracijom Srbije u EU -poručio je on. On je istakao da je ovo četvrti put da se sastao sa predsjednikom Vučićem od kada je stupio na dužnost u decembru i naglasio da je, još kada je preuzeo mandat, uputio jasan signal lične posvećenosti i prioriteta koji daje procesu proširenja Evropske unije na Zapadni Balkan.
-I danas, počinjemo ovdje, u Srbiji, posjetu svih šest partnera na Zapadnom Balkanu - rekao je Košta.
Aleksandar Vučić izjavio je da su razgovarali o svim važnim pitanjima i neophodnosti dijaloga sa Prištinom i očuvanju regionalnog mira i stabilnosti i istakao da je Košta donio dobru volju u razgovore o pristupanju Srbije EU.
- Veoma sam srećan što sam imao priliku da razgovaram sa predsednikom Evropskog saveta Antonijom Koštom i zadovoljan sam sadržajem naših razgovora. Zahvalan sam predsedniku Košti na tome što je posetio Srbiju, na tome što je doneo dobru volju u razgovore o pristupanju Srbije Evropskoj uniji - rekao je Vučić u Palati Srbija u obraćanju medijima. Vučić je preneo da su razgovarali o svim važnim pitanjima, kako je rekao, ne uvijek i nužno lakim Srbiju.
- Dakle o neophodnosti dijaloga sa Prištinom, očuvanju regionalnog mira i stabilnosti. Govorili smo, ja sam rekao da je Srbija uvek spremna za razgovore, da nikada od dijaloga nismo bežali i da smatramo da je to jedini put kako problemi mogu da se rešavaju. Takođe, govorili smo o neophodnosti sprovođenja reformi u našoj zemlji - rekao je Vučić.
Dodao je da je o tri oblasti u martu razgovarao sa Koštom i predsjednicom EK Ursulom fon der Lajen.
- Dakle, jedno je set medijskih zakona. U okviru tog seta završili smo zakon o javnom informisanju i dobili zeleno svetlo Evropske komisije. Zakon o elektronskim medijima je već dobio zeleno svetlo Evropske komisije. Na Zakon o javnim servisima postoje zaista još neke sitnice oko zaštitnika prava gledalaca, slušalaca i čitalaca i onda će on biti u potpunosti spreman za tu jednu od tri veoma važne tačke koje se tiču medijskih zakona - rekao je Vučić. On je povodom zakona o regulatornoj agenciji i cijelog procesa izbora članova Saveta REM-a naveo da je konkurs počeo 8. maja i da se do 23. maja podnose kandidature nakon čega počinje izbor članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
- Treća stvar je ono za što očekujemo ili danas ili u naredna dva dana pozitivno mišljenje EU koje se tiče prihvatanja preporuka ODIHR-a vezanih za izborni zakon i za sam izborni proces, uključujući i registar glasača, registar birač - rekao je Vučić. Istakao je da je važno da ljudi u Srbiji, kako je rekao, konačno imaju punu sigurnost u cjelokupan izborni proces, dodajući da je to „važno za našu demokratiju, za transparentnost sveukupnog procesa“.
- EU je za nas partner od najvećeg značaja, mi sa EU imamo najveći obim trgovinske i razmene usluga. On prvi put u 2024. godini prelazi 53 milijarde, od toga naš izvoz je na nivou zapadnog Balkana od 52 odsto, dakle sama Srbija je 52 odsto ukupnog izvoza na teritoriji EU, to govori i o značaju naše zemlje za celu EU - rekao je Vučić.
Dodao je da je Srbija mala zemlja za Evropu i da zato želi da bude dio Evrope.
- Ono što je za nas bitno to je da su četiri od deset najvećih izvoznika iz naše zemlje investitori iz Evropske unije, da su šest od deset najvećih investitora u našu zemlju takođe iz EU. Takođe, ono što mislim da je važno u narednom periodu je da dodatno diversifikujemo naš izvoz u različite zemlje Evropske unije, jer 49 odsto našeg izvoza ide u četiri zemlje - Nemačku, Italiju, Rumuniju i Mađarsku - rekao je Vučić. Izrazio je uvjerenje da obim našeg izvoza i trgovinske saradnje na nivou usluga može da bude veći sa drugim zemljama EU.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.