Vlada usvojila rebalans budžeta za 2009. godinu

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Vlada usvojila rebalans budžeta za 2009. godinu

BEOGRAD - Vlada Srbije usvojila je prijedlog rebalansa budžeta, prateći zakon o smanjenju plata i uredbu o preregistraciji automobila.

Kako je ranije za B92 potvrđeno u Vladi, prihodi u budžetu će umjesto prvobitno planiranih 698,7 iznositi oko 650 milijardi (oko 15 milijardi maraka). Smanjuju se i rashodi - država će umjesto 748,7 moći da potroši oko 720 milijardi dinara (16 milijardi maraka). Deficit u budžetu će poslije rebalansa biti povećan sa 49,9 milijardi na 70 milijardi dinara.

Vlada je, osim usvajanja prijedloga zakona koji se odnosi na smanjenje zarada u državnoj administraciji za 10 odsto na plate veće od 40.000 i za 15 odsto na plate veće od 100.000 dinara, usvojila i zakon koji se odnosi na preregistraciju vozila sa ekonomskim registarskim tablicama i oznakama okolnih država, pri čemu će njihovi vlasnici morati da plate carinu i PDV u Srbiji.

Usvajanje rebalansa uslov je za to da MMF 11. maja odobri aranžman sa Srbijom od tri milijarde evra.

Šef poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija izjavila je da će rebalansom budžeta biti znatno smanjena javna potrošnja, ali i stvoreni uslovi za sklapanja aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom, što je osnova za makroekonomsku stabilnost zemlje u uslovima ekonomske krize.
Ona je novinarima u Domu Narodne skupštine rekla da je "ovim rebalansom budžeta značajno smanjena javna potrošnja, što podrazumeva i smanjenje primanja u javnim službama i institucijama koje formira Vlada" i da se nada da Vlada traži načine da teret krize u većoj mjeri podnose oni koji više imaju.

Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković je rekao da će poslanički klub SPS-PUPS-JS podržati rebalans budžeta za 2009. godinu, ali i vladine mjere kojim će se smanjiti posljedice ekonomske krize.

- Mislim da je ovo najbolja mera koju je predložila Vlada, jer u ovom trenutku bolja mera nije mogla biti ni predložena, zato što je priliv u budžet onakav kakav jeste -  rekao je on i naveo da taj vladin prijedlog sljedeće nedjelje doći u parlament.

Proračun

Urednik Internet portala Ekonomija.org Nikola Tasić kaže da informacija da su se članovi Vlade do kasno u srijedu usaglašavali o sumama ukazuje na to da proračuni o prihodima i rashodima nisu u potpunosti sigurni.

- Mislim da tu postoje problemi na obe strane – i na prihodnoj i na rashodnoj. Na prihodnoj strani recimo velika je pretpostavka da će se ekonomska aktivnost održati tamo gde je sada - očekuje on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.