Foto: Vlada Srbije danas o primjeni sporazuma?
Beograd - Premijer Srbije Ivica Dačić najavio je da će Vlada Srbije danas ili sutra odlučiti o predloženom tekstu sporazuma o implementaciji briselskog sporazuma, prenijele su agencije.
On će o tome, kao što je predviđeno, pismeno obavijestiti visoku predsatvnicu EU Ketrin Ešton do kraja nedjelje.
Podsjetimo, nakon što su premijeri Srbije i Kosova parafirali sporazum o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine 19. aprila u Briselu, održano je nekoliko satsanaka timova za implementaciju.
Pošto na tim sastancima nije postignut nikakav dogovor u Brisel su 21. maja ponovo otputovali Ivica Dačić i Hašim Tači.
Drugog dana razgovora u kancelariji Ketrin Ešton postignut je dogovor o primjeni sporazuma, saopštili su učesnici razgovora.
Kosovska predsjednica Atifete Jahjaga založila se u Prištini za sprovođenje briselskog sporazuma koji su Ivica Dačić i Hašim Tači postigli 19. aprila.
Navodeći da su sporazum potpisale "Republika Kosovo i Republika Srbija kao dvije suverene i nezavisne države", uz posredovanje EU i podršku SAD, Jahjaga je ocijenila da je cilj sporazuma da "olakšaju život građana sa obje stane granice, doprinose očuvanju mira i stabilnosti i pomažu kretanje dviju država na njihovom putu evropske integracije".
Kako je saopšteno iz njenog kabineta, Jahjaga je to prenijela članovima delegacije Skupštine Makedonije za evropske integracije.
Jahjaga je zaključila da je integracija u EU individualni proces svake države, ali da bi na ovom putu sve države regiona Zapadnog Balkana trebalo da pomažu jedna drugu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.