Velja najbogatiji, Mrka najsiromašniji

vesti-online
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Velja najbogatiji, Mrka najsiromašniji

Beograd - Epitet najbogatijeg člana nove Vlade Srbije ponio je ministar građevine i urbanizma Velimir Ilić koji je Poreskoj upravi prijavio vlasništvo nad čak 22 nekretnine, dok su ubjedljivo najsiromašniji, pa čak i beskućnici stari-novi ministar Milutin Mrkonjić i Nikola Selaković, prvi čovjek resora pravde i najmlađi član kabineta Ivice Dačića.

Ilić, u rodnom Čačku i obližnjem selu, pojseduje četiri kuće sa ukupno 800 kvadratnih metara, zatvoreni bazen, dva poslovna prostora od 332 kvadrata i 150 kvm i još dva objekta u izgradnji, imanje sa voćnjacima, njivama, pašnjacima i građevinskom zemljištu.
 

Urednik antikoruptivnog sajta "Pištaljka" Vladimir Radomirović smatra da predaja imovinskih karata sama po sebi ništa ne znači, ako Agencija za borbu protiv korupcije i Poreska uprava ne istraže kako su ministri koji imaju veliki imetak došli do njega.

- Treba videti i da li mogu da objasne kako su došli do takvog kapitala, ako su ga uvećavali samo platom ili su imali još neke prihode koje su nedozvoljeno sakrili od Poreske uprave - kaže Radomirović i objašnjava da su to sve kažnjiva djela.

On je ukazao da bi Agencija trebalo da se pozabavi i "siromašnima" poput Milutina Mrkonjića, jer se nameće pitanje kako je on bez ičega ako je decenijama unazad bio direktor, a onda i ministar.

- Niko ne sme građane da "vuče za nos". Moguće je da neki funkcioneri prijave da nemaju ništa, a u stvari je sva imovina prebačena na suprugu, decu ili rodbinu - ističe Radomirović.

Zanimljivo je da lideri SPS-a i SNS-a, premijer Ivica Dačić i vicepremijer Aleksandar Vučić i poslije dvije decenije u politici imaju samo po stan u kojem žive sa porodicama, a ministar trgovine Rasim Ljajić živi u službenom i od imovine ima porodičnu kuću u Novom Pazaru i auto pasat.

Potpredsjednik Vlade Jovan Krkobabić ima trosoban stan, a novi šef diplomatije Ivan Mrkić četvorosoban od 118 kvm, vikendicu od 48 i plac 1.000 kvadrata i vozi suzuki eskudo iz 1993.

Ministar ekonomije i lider URS-a Mlađan Dinkić na kredit s ratama od 1.000 evra otplaćuje 110 kvadrata luksuznog stana s garažom i terasom, vrijedan više od 353.500 evra.

Kuća ministra bez portfelja Sulejmana Ugljanina ima 273 kvadrata, a u njegovom voznom parku je mercedes 220c, dok ministar obrazovanja Žarko Obradović ima stan od 217 kvadrata i škodu oktaviju.

  Ministarka energetike Zorana Mihajlović prijavila je nekretninu od 100 kvadrata, ušteđevinu i džip tojota RAV4, dok njena koleginica iz resora zdravlja Slavica Đukić-Dejanović ima dvosoban stan i opel astru.

Ministarka za regionalni razvoj Verica Kalanović posjeduje dva dvosobna stana i neuseljivu kuću od 160 kvadrata. Sa stanovima ispod 100 kvadrata su ministar poljoprivrede Goran Knežević i potpredsjednica Vlade za EU integracije Suzana Grubješić.

Put do ministrovog imanja

U vrijeme dok je Velimir Ilić bio ministar za kapitalne investicije u vladi Vojislava Koštunice, asfaltirano je 2,8 kilometara puta u selu Žaočani gdje je njegovo imanje, a Ilić je priznao da je urađeno novcem iz prihoda njegovog ministarstva. Pažnju javnosti je privukla činjenica da je riječ o prilaznom putu Ilićevom imanju na kojem je gradio privatnu kliniku.

Bogati dužnik

Među imućnijima u Nemanjinoj 11 je ministar kulture Bratislav Petković koji je i najveći dužnik, zbog neplaćenog poreza od 8,5 miliona dinara. Petković koji najavljuje da će uzeti kredit da isplati dug, ima dva stana od 142 i 86 kvadrata, 15 ari placa, poslastičarnicu i Muzej oldtajmera.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.