USS: Vojvodina nije država, Novi Sad nije glavni grad

Dnevnik
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: USS: Vojvodina nije država, Novi Sad nije glavni grad

Novi Sad - Ustavni sud Srbije istakao je da Novi Sad ne može biti glavni grad Autonomne pokrajine (AP) Vojvodine, jer je to oznaka državnosti koju sjeverna srpska pokrajina nema.

- Pojam glavnog grada je izraz državnosti koju AP nema, te zato po Ustavu u Srbiji može postojati samo jedan glavni grad - naveo je USS u saopštenju.

USS smatra da Vojvodina ne može otvarati predstavništva u inostranstvu, kao što je kancelarija koju je otvorila u Briselu, piše danas novosadski “Dnevnik”.

- Pravo osnivanja predstavništava pokrajine u regionima Evrope i Briselu nije njeno pravo, nego isključivo pravo države koja jedina ima međunarodno pravni subjektivitet da osniva takva predstavništva - naveo je ovaj sud.

Za USS sporna je i nadležnost AP Vojvodine kad su u pitanju uređivanje upotrebe jezika i pisma nacionalnih manjina.

- APV nije nadležna da uredi koji su jezici nacionalnih manjina u službenoj upotrebi kad je u pitanju rad njenih organa. Istovremeno, opštine i gradovi, a ne pokrajina, kako je to navedeno u zakonu, jedino mogu da određuju da li će i koji jezici nacionalnih manjina biti u službenoj upotrebi na području gde su one većinsko stanovništvo - istakao je Sud.

Sud je skrenuo pažnju da se pravo građana na pokrajinsku autonomiju ne može smatrati individualnim ili kolektivnim ljudskim pravom čiji je postignuti nivo granatuje Ustavom.

- Pravo na autonomiju Vojvodine ne može se smatrati individualnim ili kolektivnim ljudskim pravom čiji se dostignuti nivo garantuje Ustavom, već je reč o ustavnoj garanciji decentralizacije, kao rukovodnog principa ustavnog poretka države - konstatovao je USS u obrazloženju.

Početkom ove nedjelje USS donio je odluku kojom je osporio ustavnost pojedinih odredbi Zakona o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine donesnim 2009. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.