Foto: Uhapšeni Nijemci ipak operativci BND
PRIŠTINA - Vlada kancelarke Angele Merkel saopštila je poslanicima Bundestaga da su trojica Nijemaca uhapšenih na Kosovu, pripadnici njemačke obaveštajne službe BND.
To je potvrdio u Berlinu čelnik parlamentarnog odbora Tomas Operman. Podsjetimo, Nijemci su uhapšeni prošle nedjelje pod sumnjom da su bacili eksploziv na zgradu Međunarodne civilne kancelarije u Prištini, a dugo se spekulisalo da li oni, jesu ili nisu, njemački obaveštajci.
Prema Opermanu, ne postoje indicije da je trojica njemačkih operativca imala bilo kakve veze sa napadom na međunarodnu kancelariju, zbog čega je on zatražio da budu odmah oslobođeni.
- Oni su tamo radili za BND - rekao je Operman novinarima poslije sastanka odbora koji je, prema navodima Rojtersa, zadužen da "nagleda obavještajne operacije". Operman, član Socijaldemokratske partije i partner u koalicionoj vladi kancelarke Merkel, međutim, odbio je da kaže koji je bio zadatak trojice pripadnika BND na Kosmetu.
On je rekao da vlasti na Kosmetu Nijemce drže već devet dana u nehumanim uslovima i da je "hapšenje misterija".
Na Kosovu je u četvrtak formirana specijalna komisija Vrhovnog suda koji bi trebalo da odluči da li će oni biti oslobođeni, a sudija tog suda Anton Nokaj, izjavio je novinarima da će danas taj predmet biti predat međunarodnom sudiji Vinu Bolelu koji će donijeti konačnu odluku, navela je makedonska agencija MIA.
Njemačka štampa navodi da bi operativci BND, najkasnije tokom vikenda mogli biti oslobođeni.
BEOGRAD - Njemački ekspert za rad obavještajnih službi Erih Šmit smatra da je Priština morala da dobije podršku SAD za hapšenje trojice njemačkih obavještajaca zbog napada na predstavništvo EU Prištini, a ne isključuje ni mogućnost da je u pitanju osveta Hašima Tačija njemačkoj obavještajnoj službi BND.
Navodeći da je američka CIA prije nešto više od deset godina istisnula njemačku obavještajnu službu BND sa Kosova, Šmit dodaje da Vašington ne trpi da mu se neko muva po njegovom terenu, a da svoje akcije uredno ne prijavi vojnoj bazi Bondstil.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.