Tenderi firmama Tačijevih srodnika

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Tenderi firmama Tačijevih srodnika

PRIŠTINA - Dvije kompanije bliske članovima porodice kosovskog premijera Hašima Tačija dobile su poslove na tenderima Kosovske elektroenergetske korporacije (KEK) vrijedne 75 miliona evra tokom 2008. i 2009. godine, navodi se u izvještaju o stanju na Kosovu "Inicijative mladih za ljudska prava" (CIHR), javio je juče Tanjug.


U izvještaju nazvanom "Država pritisaka, vlada i sloboda izražavanja na Kosovu", ističe se da je javno Tužilaštvo na Kosovu izmanipulisano u izboru pobjednika na tenderima, od izlaska iz okvira ugovorenih kriterijuma, pa do dodavanja aneksa ugovorima.

U izvještaju, čije dijelove objavljuje više kosovskih listova, oštro se kritikuje Tužilaštvo na Kosovu i naglašava da brzo osnovane kompanije uz korišćenje dokumenata u kojima su falsifikovani podaci o stručnosti i  u kojima je navedeni kadar nepostojeći, po pravilu pobjeđuju na tenderima firme sa provjerenim podacima i jeftinijim ponudama.
- Marifetluci javnih zvaničnika u obezbjeđivanju pobjeda za kompanije koje oni favorizuju obuhvataju ili nejasne specifikacije ili naprotiv specifikacije opreme koja se sastoji od samo jednog luksuznog automobila. Ostale prevare sadrže anonimne telefonske pozive i prijetnje koje imaju za cilj da obeshrabre učešće stranaca, vađenje stranica ili dokumenata o registraciji iz neželjenih ponuda da bi ih diskvalifikovali ili poništenje i obnovu tendera do postizanja željenih rezultata - kaže se u izvještaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.