Tači potvrdio dolazak u Beograd

Tanjug
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Tači potvrdio dolazak u Beograd

Beograd - Hašim Tači je potvrdio dolazak u Beograd na konferenciju o evropskim integracijama zapadnog Balkana, ističe organizator - Omladinski odbor za obrazovanje.

Ta nevladina organizacija, uz podršku Britanske ambasade u Beogradu, od 23. do 25. aprila organizuje konferenciju "Evropske integracije zapadnog Balkana:zajedno možemo bolje", na kojoj će dvadeset govornika diskutovati o evropskim integracijama zemalja u regionu.

Kako se navodi u saopštenju, svoje učešće su za sada, osim Tačija, potvrdili i njegov zamjenik Petrit Seljimi, državna sekretarka za evropske integracije Makedonije Ana Blažeska, zamjenica direktorke direktorata za evropske integracije BiH Darija Ramljak, ministar-savetnik iz BiH Šerif Mujkanović, ambasadorka Makedonije u Srbiji Vera Jovanovska Tipko i britanski ambasador Denis Kif.

Podsjećamo, tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je da je poternica za Hašimom Tačijem u Srbiji na snazi tako da on može da bude uhapšen ako dođe u Beograd, što je potvrdio i ministar policije Nebojša Stefanović koji je naveo da će Tači biti priveden ukoliko dođe u Beograd.

Međutim, kako ističe Rojters, hapšenje ministra spoljnih poslova Hašima Tačija u slučaju da dođe u Beograd bio bi diplomatski incident koji bi naljutilo EU pa je tako malo vjerovatno da će on zaista biti uhapšen.

Osim toga, Tačijev savjetnik Ardijan Arifaj je izjavio da je šef kosovske diplomatije "glavni lider u regionu koji promoviše mir i saradnju između naroda i država".

Učešće su potvrdili i zamjenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt, oficir za vezu sa Kosovom Valdet Sadiku, poslanici Borislav Stefanović i Dejan Radenković, kao i predstavnici organizacija civilnog društva Milan Antonijević, Sonja Biserko, Dušan Janjić.

Omladinski odbor za obrazovanje navodi da su poziv da govore na konferenciji dobila četiri ministra spoljnih poslova iz Srbije, Makedonije, BiH i Kosova, predstavnici Delegacija EU, ambasada i stručne javnosti.

Razgovaraće se o regionalnoj saradnji zemalja u regionu u procesu evropskih integracija, o tome da li je odnos Beograda i Prištine izazov ili mogućnost za napredak, o deset godina makedonske kandidature za članstvo u EU, kao i o tome da li je BiH spremna da nastavi put ka Evropi.

Konferencija je, kako se navodi, završetak trogodišnjeg programa Omladinskih ambasadora pomirenja tokom kojeg je šest generacija učesnika i učesnica iz Srbije, Makedonije, Bosne i Hercegovine i Kosova dobilo priliku da diskutuje na teme suočavanja sa prošlošću i prevazilaženja konflikta, sa posebnim osvrtom na evropske integracije.

Ideja programa je da podstakne multi-perspektivni pristup diskusijama o temama koje su od suštinske važnosti za sve zemlje zapadnog Balkana.

"Smatramo da je razmena iskustava među mladim ljudima poreklom iz regiona, od kojih se svaka nalazi u različitoj fazi tranzicije, od koristi za rađanje novih ideja i prevazilaženje sukoba iz prošlosti i verujemo da jedino na ovaj način moguće doći do mirnog rešavanja sukoba i zajedničkog evropskog napretka", navodi ta organizacija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.