Foto: Srbija: Beograd vjeruje Ujedinjenim Nacijama
Beograd - Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da Beograd vjeruje UN i da je svjetska organizacija poštovani partner Vlade i građana Srbije.
Dačić je na proslavi 68 godina od stupanja na snagu Povelje UN rekao da je upravo ova organizacija prva kojoj se Srbija javila kad su uslijedili problemi na Kosovu i Metohiji.
"O tome koliko Srbija veruje u UN najbolje govori činjenica da se prvo njima javila kada je bila suočena sa nelegalnom secesijom jednog svog dela", rekao ja Dačić na svečanosti u Beogradu.
On je naglasio da je potvrda uspješne saradnje Srbije sa UN i predsjedavanje bivšeg šefa srpske diplomatije Vuka Jeremića 67. zasjedanjam Generalne skupštine UN.
Podsjetivši da je Jugoslavija bila jedan od osnivača UN, Dačić je rekao da se Dan UN danas opravdano čestita i Srbiji.
Novopostavljeni stalni koordinator UN u Srbiji Irena Vojačkova Solorano rekla je na svečanosti da će u partnerstvu sa svim agencijama UN i vladom u Beogradu raditi na ostvarivanju ciljeva svjetske organizacije - a to su mir, razvoj i ljudska prava za sve.
Učesnicima proslave obratio se i šef kancelarije UN u Beogradu Peter Due, koji je prenio poruku generalnog sekretara UN Ban Ki Muna u kojoj se konstatuje da je kriza u Siriji trenutno najveći globalni bezbjednosni izazov, te da svjetska organizacija daje veliki doprinos njenom rješavanju.
UN u Srbiji u saradnji sa Vladom i civilnim društvom, podržavaju socijalne, političke i ekonomske reforme, mir, demokratiju i održavi razvoj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.