Rješavanje statusa firmi iz bivših jugoslovenskih republika u Srbiji

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Rješavanje statusa firmi iz bivših jugoslovenskih republika u Srbiji

BEOGRAD - Vlada Srbije produžila je za još tri mjeseca, odnosno do 30. septembra, rok do kada bi preduzeća iz bivših jugoslovenskih republika trebalo da riješe status imovine u Srbiji, rečeno je Srni u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Srbije.

Vlada Srbije je tu odluku donijela krajem prošle sedmice na telefonskoj sjednici, rečeno je u ovom ministarstvu.

U slučaju da se do isteka novog roka ne postigne dogovor, nadležni organ u Srbiji će po službenoj dužnosti upisati pravo svojine na preduzeće u Srbiji koje koristi tu imovinu.

Firme iz bivših republika SFRJ mogle bi biti obeštećene samo novčano iz prodajne cijene koja bi se postigla u postupku privatizacije.

Vlada Srbije je već jednom produžila rok kada je donijela Uredbu kojom se do 31. maja zabranjuje prodaja preduzeća koja su poslije raspada SFRJ prisvojila imovinu firmi iz Slovenije, Hrvatske i BiH, čime je uvažila molbu bivših jugoslovenskih republika.

Vlada Srbije je u vrijeme dok je na njenom čelu bio premijer Vojislav Koštunica usvojila izmjenu Uredbe o zaštiti imovine dijelova preduzeća čije je sjedište na teritoriji SFRJ, kojom se nalaže sudovima da imovinu tih preduzeća upišu kao društveno vlasništvo.

Prema toj uredbi, preduzeća će morati sama da iniciraju rješavanje problema u vezi sa imovinom firmi, kojom raspolaže više republika.

U Agenciji za privatizaciju Srbije evidentirano je oko 150 preduzeća koja su osnivačkim kapitalom povezana sa imovinom u bivšim republikama SFRJ.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.