Foto: Agencije
ČAČAK - Nakon sprovedenog inspekcijskog nadzora, spoljašnje i unutrašnje kontrole, te obdukcije, Ministarstvo zdravlja Srbije saopštilo je prve nalaze povodom smrti dvoje pacijenata u Opštoj bolnici u Čačku. Rezultati istrage pokazuju značajne razlike u postupcima liječenja maloljetne E.M. i tridesetosmogodišnjeg M.M.
Savjetnik ministra zdravlja za inspekcijske poslove, Dragoljub Paunović, izjavio je da u slučaju preminule djevojčice nadzor nije utvrdio propuste u radu ljekara.
Za razliku od slučaja djevojčice, kod drugog pacijenta koji je preminuo nakon iste vrste zahvata (operacije krajnika), preliminarni rezultati ukazuju na odgovornost medicinskog kadra.
„U slučaju pacijenta M.M. utvrđene su i stručne i proceduralne greške”, potvrdio je Paunović.
Ipak, naglašeno je da obdukcioni nalazi još uvijek nisu kompletni. Proces koji uključuje toksikološke analize, ispitivanje uzoraka tkiva i imunohistohemijske analize može potrajati mjesecima, pa se trenutno ne može precizno govoriti o stepenu i direktnom uzroku tih grešaka.
Šta slijedi? Sudski procesi i krivične prijave
Ukoliko se nakon svih dodatnih analiza potvrdi kršenje pravila liječenja, dijagnostike i zbrinjavanja, uslijediće zakonski koraci:
Vršilac dužnosti direktora Opšte bolnice u Čačku, Dejan Dabić, potvrdio je da je bolnica ispunila sve zakonske obaveze nakon ovih neželjenih događaja.
Paunović je zaključio da se inspekcija Ministarstva zdravlja aktivira momentalno pri svakom smrtnom ishodu ili težoj povredi pacijenta, kako bi se utvrdilo da li je postupanje bilo u potpunosti usklađeno sa medicinskim protokolima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.