Foto: Prizemljili “Lufthanzpvi” avioni
BERLIN - Najveća njemačka aviokompanija “Lufthanza”, otkazala je juče 70 letova zbog štrajka koji je organizovao Sindikat zaposlenih u javnim službama i uslužnim djelatnostima Ver.di.
Otkazani su uglavnom unutarnjemački i evropski letovi iz Hanovera, Bremena, Hamburga i Berlina. “Lufthanza” je saopštila da se nada da će za sve putnike uspjeti da pronađe zamjenu za otkazane letove.
Danas otkazanih 70 letova čini tri odsto reda vožnje aviokompanije. Pored toga, devet aviona iz flote koja ima 520 letjelica ostalo je na zemlji jer nisu mogli da budu prekontrolisani.
Prema saopštenju “Lufthanze”, za sada štrajkom neće biti pogođeni interkontinentalni letovi. I danas se vodilo računa o tome da letovi budu otkazani u slučajevima gdje je moguće da se putnici prebace u druge avione.
Sindikat Ver.di koji predstavlja 50.000 zaposlenih na tlu i u avionima (izuzev pilota koji su drugačije organizovani) traži od “Lufthanze” povećanje plate za 9,8 odsto za narednih godinu dana.
Uprava kompanije je, međutim, ponudila povišicu od 6,7 odsto u
etapama u 20 meseci uz jednu jednokratnu isplatu.
Pošto kompromis ni nije postignut, Ver.di je pozvao na neograničeni štrajk širom zemlje.
PEKING - Više od 170 putnika polupalo je rano jutros, po lokalnom vremenu, kompjutere i stolove u aerodromskom holu i sukobili se sa policijom u jugozapadnoj provinciji Junan, bijesni zato što su cijelu noć proveli na aerodromu zbog odloženih letova, navela je nacionalna agencija Sinhua.
Tri leta kineske aviokompanije “Čjana sautern” iz Kunminga, glavnog grada Junana, odložena su sinoć zbog lošeg vremena. Putnici su ostavljeni da noć provedu u aerodromskom holu. Niko se nije pobrinuo da im obezbijedi hranu, piće ili smještaj, prenio je Rotjers.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.