Foto: Nikolić – Šaš: Početak borbe za slobodu mišljenja
Beograd - Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je danas da je pomilovanje novinara Lasla Šaša početak borbe za slobodu mišljenja u Srbiji, kao osnovne civilizacijske tekovine, prenose agencije.
Nikolić je Šaša pomilovao u petak, 3. avgusta.
Odluku o pomilovanju je donio na osnovu Ustava Srbije, koji priznaje da međunarodni propisi imaju suprematiju nad domaćim propisima, a Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima u članu 19. proklamuje slobodu izražavanja i slobodu mišljenja, bez ikakvog ograničenja.
Šaš je zahvalio Nikoliću na pomilovanju i izrazio veliko zadovoljstvo što je cijeli proces, od trenutka podnošenja zahtjeva do izlaska iz zatvora, trajao samo dva dana, navodi se u saopštenju.
Sud u Subotici osudio je novinara Lasla Šaša (69) da plati odštetu vođi mađarske ekstremističke organizacije “64 županije” Laslu Torockaju zbog teksta koji je 24. aprila 2007. godine objavio u rubrici pisma čitalaca lista “Mađar so”.
Odšteta je procijenjena na 150.000 dinara ili oko 1.270 evra, ali je, pošto nije imao novac, upućen na izdržavanje zatvorske kazne, te u Okružnom zatvoru u Subotici odrobijao 15 dana.
Tokom četvorogodišnjeg sudskog procesa, koji je, između ostalog, toliko trajao i zbog toga što je Torockaju dvije godine bio zabranjen ulazak u Srbiju, Šaš je neprestano tražio odgovor kako može čovek koji je osuđen u Mađarskoj zbog napada na tamošnju televiziju, i krije se zbog kazne od deset miliona forinti, da napušta zemlju i da u Srbiji promoviše svoju knjigu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.