Foto: Nema podjele Kosova
Gračanica - Direktor Kancelarije za KiM Aleksandar Vulin poručio je danas da nema podjele Kosmeta, što platforma jasno pokazuje, prenose agencije.
- Ovo je godina nade, godina u kojoj je Srbija izašla pred ceo svet i rekla kako vidi pravdeno i trajno rešenje. Ovo je godina u kojoj očekujemo od celog sveta, i međunarodne zajednice da razume i prihvati, glasno kaže da ne može biti pravednog i trajnog rešenja bez saglasnosti Srbije i Srba koji žive na KiM - rekao je Vulin.
Vulin je u izjavi novinarima poslije centralne proslave Božića u manastiru u Gračanici naglasio da ove godina očekuje od međunarodne zajednice da se ponaša u skladu sa obavezama koje je preuzela.
- Ovo je, nadajmo se, posljednji pit da predsjedniku Srbije zabranjuje da bude sa svojim narodom i da se između njega i njegovog naroda ispreči sila. Mi tražimo od UNMIK da se ponaša u skladu sa svojim mandatom i ovlašćenjima i da obezbedi vladavinu prava na KiM - kazao je on.
Direktor Kancelarije pozvao je međunarodnu zajednicu da u skladu sa obećanjima i mandatom obezbjedi sigurnost svima koji žive na Kosovu i Metohiji.
- Tražimo od Euleksa da se ponaša u skladu sa svojim mandatom i ovlašćenjima koje je dobio na osnovu odluke Saveta bezbednosti i obezbedi valdvinu prava i sigurnost za sve koji žive na KiM. Božić veliki praznik mira i nade, nade za sve nas koji verujemo da je KiM sastavni deo naše države i da se to nikada neće promeniti. Ne sme biti nasilja na KiM i tražimo od međunarodne zajednice da se ponaša u skladu sa tim - rekao je Vulin.
Vulin je ocijenio da je ovo godina u kojoj će biti donešene velike i važne odluke.
- Ovo je istorijska godina u kojoj će se Sbrija, nadamo se, izboriti za ono u šta svi zajedno verujemo - naglasio je direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Vulin je ukazao da na prostoru KiM na današnji praznik nema 200.000 raseljenih i prognanih, koji ne mogu da proslave praznik tamo gdje su se rodili.
On je rekao da se moramo podsjetiti i na više od 150 oštećenih i uništenih crkava i manastira, da ne smiju ostati nepomenuti na hiljade ubijenih i nestalih, da je više od 5.000 srpskih nadgrobnih spomenika uništeno.
U vezi ideje predsjednika RS Milorada Dodik o podjeli KiM, Vulin je kazao da je platforma vlade jasno rekla da Srbija posmatra Kosovo i Metohiju jedinstveno.
- Ne delimo Srbe na severne i južne i politika vlade i predsednika je takva da posle dugo vremena okupljamo sve Srbe koji žive na prostoru na jednom mestu. Nema podele i platforma je jasno rekla kako vidimo budući položaj KiM. Platforma je bila više nego jasna - poručio je on.
Vulin je najavio da će platforma ove nedjelje biti predstavljena široj srpskoj i svjetskoj javnosti, i da će biti pokazano i na papiru šta mislimo i životu šta radimo.
U manastiru u Gračanici danas je, pred više stotina vjernika, i u prisustvu komandanta Kfora Folkera Halbauera, predstavnika EU na Kosovu Samuela Žbogara, stranih diplomata, episkop raško-prizrenski Teodosije pročitao poslanicu patrijarha Irineja u kojoj je građane pozvao na ljubav i mir.
Generalni sekretar Vlade Srbije Veljko Odalović ocijenio je danas, poslije božićne liturgije u manastiru u Gračanici, da svako rješenje za Kosovo i Metohiju, koje se bude postiglo i oko kojeg se dogovore Beograd i Priština, mora biti održivo.
- Svako rešenje koje bude postignuto i oko kojeg se dogovore Beograd i Priština treba da bude održivo, ne sme da bude rešenje koje će u budućnosti biti osnov za bilo kakve nove sporove, nesporazume i nove sukobe. Mora se krenuti napred i da se Priština suoči sa činjenicom i prihvati da se ovo što se ovde dešava nije dopustivo u 21. veku - poručio je on Odalović.
On je kazao da Priština mora da prihvati da Srbi moraju da ostanu da žive, i žive dostojanstveno na KiM, i da kao svaki slobodan stanovnik ove planete moraju uživati ista prava i slobode.
- Nažalost to Srbi do sada nisu imali - konstatovao je on, dodajući da se nada da će dijalog, koji prioritet daje životnim temama, tome doprinjeti.
Odalović je izrazio uvjerenje da će platforma Vlade ući u Parlament, jer je dokument oko kojeg postoji visok stepen jedinstva.
- Srbija u ovom trenutku želi da mirnim putem, kroz dijalog reši sve probleme i otvorena pitanja. Dobro je što se time najzad počelo i što imamo nekoga ko je prihvatio tu odgovornost, ma koliko ona teška bila - dodao je on.
Odalović je rekao da se nada da će stvari ići boljim tokom i da će vrijeme koje dolazi donijeti boljitke kada je u pitanju život srpskog naroda, ali i ukupni odnosi koje treba izgraditi između Srba i Albanaca.
- Očigledno da je ovo trenutak u kojem postoji jedna državna, ali i politička platforma da jedno pitanje koje je do sada bilo nažalost ostavljeno po strani, gurano nekada pod tepih, nekada iz raznih povoda i motiva zapostavljano, najzad dobije na tezini i krene ozbiljno da se rešava - objasnio je on.
Odalović je ocijenio da smo 13 godina imali praktično jedan problem koji nikako nismo rješavali, i da su Srbi stradali, protjerivani, da je gubljen narod i prostor, te da je vrijeme da se to konačno zaustavi i bez obzira koliko to teško bilo, počnu razgovori o budućnosti.
Ti razgovori treba da budu o budućnosti Srba i Albanaca i budućnosti zajedničkog života, poručio je on dodajući da oni treba da donesu boljitak svima.
On je rekao da je potrebno obezbediti mir i stabilnost i izrazio nadu da će poruke koje će proisteći iz dijaloga biti prihvatljive za sve, da niko ne bude dobitnik niti poražen, i da svi zajedno budu zadovoljni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.