Nedopustivo dugo trajanje sudskih postupaka

Srna
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Nedopustivo dugo trajanje sudskih postupaka

Beograd - Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izrazio je danas spremnost Srbije za dalju saradnju sa Haškim tribunalom i istakao da je nedopustivo dugo trajanje sudskih postupaka pred tim sudom.

Dačić se u razgovoru sa tužiocem novoosnovanog Mehanizma za međunarodne krivične sudove Hasanom Dželouom založio da što veći broj osuđenih srpskih državljana služi zatvorsku kaznu u Srbiji, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

Dželou, koji se nalazi u zvaničnoj posjeti Srbiji, najavio je potpisivanje memoranduma o razumijevanju između novouspostavljenog Mehanizma i Tužilaštva Srbije za ratne zločine, kojim je definisano pomaganje u nadgledanju slučajeva prebačenih nacionalnim sudovima u regionu.

Tokom razgovora, razmatrana je dosadašnja saradnja Srbije sa Haškim tribunalom, kao i buduće aktivnosti Mehanizma za međunarodne krivične sudove, osnovanog s ciljem da nastavi ključne funkcije Tribunala i Međunarodnog krivičnog suda za Ruandu.

Mehanizam za međunarodne krivične sudove preuzima od Haškog tribunala niz značajnih zadataka, uključujući eventualne žalbene postupke u predmetima Radovana Karadžića, Ratka Mladić, Gorana Hadžića i Vojislava Šešelja, podsjeća se u saopštenju.

Osnovan je odlukom Savjeta bezbjednosti UN 22. decembra 2010. godine sa zadatkom da nastavi ključne funkcije Haškog tribunala nakon okončanja mandata.

Mehanizam će nastaviti sa radom sve dok Savjet bezbjednosti UN ne donese odluku o njegovom zatvaranju, a njegov rad prvi put će biti razmatran 2016. godine, a zatim svake dvije godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.