Foto: Ne popuštati pred pritiscima da se prizna Kosovo
Beograd - Njegova svetost patrijarh srpski Irinej rekao je da se ne slaže sa raspisivanjem referenduma "Kosovo ili Evropa", te ističe da ne treba popuštati pod pritiscima koji bi doveli do faktičkog priznanja Kosova, niti se odricati svog dijela teritorije radi Evrope, javile su agencije.
- Prema mom mišljenju referendum o Kosovu je sasvim izlišna stvar. Svako pominjanje referenduma, pa čak i podele, meni je strano i neprihvatljivo. To je isto kao da pitate čoveka hoće li da mu odseku nogu do kolena ili do kuka - istakao je patrijarh Irinej.
Patrijarh je za beogradski "NIN" izjavio da bi odvojiti sjeverni dio Kosova značilo ostatak srpskog naroda prepustiti na milost i nemilost i napominje da je poznato "kakva je politika Osmanlija i sudbina grčke Male Azije, jedne od kolevki hrišćanstva", te dodao da bi sutra to čekalo i Kosovo.
- Od nas se traži da se dragovoljno odreknemo Kosova i Metohije i damo 15 odsto teritorije i najsvetiju srpsku zemlju, što nijedan normalan narod i nijedna pametna politika ne bi učinili - rekao je poglavar Srpske pravoslavne crkve.
Patrijarh Irinej navodi da je Srbiji potrebna Evropa, ali i Evropi Srbija, ali ako je cijena članstva u Evropi odricanje od dijela svoje države, teritorije, svetinja, onda bi se, kaže patrijarh, srdačno zahvalio za to "dobro" pod tim uslovima.
Njegova svetost patrijarh srpski ističe da su, isto tako, pregovori sa Prištinom potrebni i da se moraju voditi sa svakim koga Albanci odrede za svog predstavnika, te dodaje da nije lako imati Hašima Tačija za sagovornika, imajući u vidu njegov udio u zločinima nad Srbima.
- Nažalost, izgleda da tok vodi prema priznanju Kosova pod pritiscima moćnika. Tom i takvom pritisku mi se moramo odupreti - rekao je patrijarh Irinej, napominjući da ne treba pristajati na otcjepljenje silom.
Patrijarh je rekao da je svaka autonomija prihvatljiva, pa čak i republika, ali ne i priznanje državnosti i samostalnosti Kosova, te istakao da stalno popuštanje nije način da se brani južna srpska pokrajina.
Njegova svetost napominje da nijedan od zločina nad Srbima na Kosmetu nije do sada razotkriven i ocjenjuje da je život Srba na Kosmetu ugrožen do krajnjih granica.
Patrijarh Irinej se zauzima da Srbija vodi uravnoteženu spoljnu politiku prema Rusiji i Zapadu i ističe da niko nema prava da od Srbije očekuje da "gleda samo na jednu stranu".
Poglavar Srpske pravoslavne crkve kaže da bi se radovao kada bi vjerska nastava u Srbiji bila obavezan predmet, kao što je slučaj u Republici Srpskoj i u školama Evrope.
Njegova svetost patrijarh srpski Irinej rekao je da Crna Gora ide svojim putem, a vidjeće se gdje će otići i da li će postati Italijani, Vatikanci, možda i Albanci.
Patrijarh Irinej je istakao da Crne Gore ne bi bilo da nije bilo Mitropolije crnogorsko-primorske.
Njegova svetost je za izjavio da trenutni odnos između crnogorske vlasti i Mitropolije crnogorsko-primorske nije dobar i ne služi dobru, a da on ne vidi razloge za sukob.
Navodeći da Srpska crkva u Crnoj Gori postoji gotovo 800 godina, srpski patrijarh kaže da je zahtjev da se Mitropolija crnogorsko-primorska sada registruje kod crnogorskih vlasti, kao da je nastala ovih dana, više nego apsurdan.
Patrijarh Irinej ističe da tu "ima i drugih ozbiljnih problema za koje se nada da će se riješiti na obostrano zadovoljstvo".
Na pitnje da li postoji mogućnost da Mitropolija crnogorsko-primorska vremenom postane autokefalna, patrijarh je rekao da treba prvo da se raščisti ko je ko u Crnoj Gori – ko su Crnogorci, ko su Srbi.
On je napomenuo da je crnogorskom predsjedniku Filipu Vujanoviću prenio da, ako hoće da se odreknu bilo kakve veze sa srpstvom, iz svog nasljeđa moraju da izbrišu Svetog Petra Cetinjskog, Njegoša i kralja Nikolu, koji su govorili da su Srbi.
- A ako njih izbrišu, pitanje je šta je ostalo, šta je onda Crna Gora. Ja razumem potrebu Crne Gore da bude samostalna država, ona je to kroz istoriju i bila, ali zašto praviti tolike jazove u narodu - rekao je patrijarh.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.