Direktni letovi na liniji BG-Tjenđin, na svečanom ispraćaju visoki zvaničnici

Tanjug
Foto: Agencije

BEOGRAD - Er Srbija će 9. decembra uspostaviti direktne letove između Beograda i Tjenđina, četvrtog najvećeg grada u Kini, a svečanom ispraćaju prvog leta prisustvovaće visoki državni zvaničnici, najavio je srpski avio-prevoznik.

Povodom prvog leta, biće organizovana konferencija za medije kao i obilazak putničkih kabina jednog od širokotrupnih aviona "erbas" A330-200 iz flote Er Srbije za dugolinijski saobraćaj.

Kako je navedeno, na događaju se očekuje prisustvo visokih državnih zvaničnika, diplomatskog kora, delegacije srpske nacionalne avio-kompanije i drugih zvanica.

Od Tjenđina do Pekinga postoji pruga duga 117 kilometara kojom saobraćaju brzi vozovi i kojom se između dva grada stiže za oko 30 minuta.

Usljed trenutnih ograničenja zbog kovida-19, letovi između dva grada obavljaće se jednom nedjeljno i to od Beograda do Tjenđina petkom, dok će se povratni letovi od najveće luke u sjevernom dijelu Kine do srpske prestonice obavljati nedjeljom, saopštila je ranije Er Srbija.

Na taj način, nacionalna avio-kompanija ponovo uspostavlja direktne letove do Kine poslije 22 godine, odnosno od oktobra 2000. godine, kada je tadašnji JAT posljednji put letio za Peking.

Er Srbija će biti jedina evropska avio-kompanija koja leti iz Tjenđina i jedna od samo nekoliko evropskih kompanija koje u ovom trenutku imaju direktne letove do Kine.

Letovi između Beograda i Tjenđina obavljaće se avionima "erbas A330" iz dugolinijske flote Er Srbije, a prosečno trajanje leta je 10 časova od Beograda do Tjenđina i 12 časova od Tjenđina do Beograda.

Avio-karte za putovanja između Beograda i Tjenđina već su u prodaji i mogu se kupiti po cijeni počev od 649 evra po smjeru, odnosno počev od 1.086 evra za povratnu kartu u ekonomskoj klasi, sa uključenim svim pripadajućim taksama.

"Uprkos još uvek ograničenom međunarodnom avio-saobraćaju sa Kinom i striktnim pravilima koja važe od izbijanja pandemije korona virusa, naša kompanija je uspela da dobije neophodne dozvole i sprovede sve pripremne aktivnosti, tako da ćemo od početka decembra uspostaviti letove do Tjenđina", rekao je generalni direktor Er Srbije Jirži Marek.

Kako kaže, za Er Srbiju letenje do Kine nije nepoznanica.

Er Srbija je, dodaje, tokom 2020. godine obavila više desetina specijalnih kargo-letova kojima su u Srbiju dopremljene na stotine tona medicinskih aparata i opreme.

"Ubeđen sam da će naša direktna avio-veza doprineti daljem jačanju već izuzetno snažnih ekonomskih i kulturnih odnosa između dve prijateljske zemlje. Naše ambicije u vezi sa letovima do Kine ovim se ne završavaju. Nadamo se da ćemo u skoroj budućnosti našu mrežu proširiti i drugim strateški važnim gradovima, poput Pekinga i Šangaja. Nastavićemo da pažljivo pratimo ograničenja u vezi sa kovid-19 i spremno ćemo reagovati na nove mogućnosti, kada prestanu ograničenja", rekao je Marek.

On je dodao da nije optimalno vrijeme koje će avioni Er Srbije provoditi u Tjenđinu između dva leta, kao i da je to rezultat različitih kovid-19 ograničenja koja su još uvijek na snazi.

Nastojaćemo da to poboljšamo u budućnosti, čim takva opcija postane dostupna, naveo je Marek.

Tjenđin je grad na sjeveroistoku Kine sa više od 14 miliona stanovnika na obali Bohajskog mora, koje je ogranak Žutog mora.

Taj grad je glavna luka putem koje se snabdijeva kineska prestonica Peking i najznačajnija luka na sjeveru Kine.

Tjenđin je važno saobraćajno i trgovinsko čvorište još od 13. vijeka, a u gradu su prisutne građevine savremenog, tradicionalnog kineskog i evropskog stila.

Tjenđin je danas izuzetno važan industrijski i finansijski centar, koji pored Pekinga, Šangaja i Čongćinga, ima specijalni status u Kini, odnosno nalazi se pod direktnom upravom Vlade Kine.

Uspostavljanjem direktne linije do Kine, Er Srbija će omogućiti dobre konekcije preko Beograda ka mnogim destinacijama u svojoj mreži, kao što su Amsterdam, Barselona, Oslo, Pariz, Stokholm, Frankfurt, Ljubljana, Valensija, Prag, Venecija, Valensija, Zagreb i druge destinacije širom Evrope i u regionu šireg Balkana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana