Foto: Agencije
BEOGRAD – Analitičar Stevica Deđanski ocijenio je da je pitanje prodaje Naftne industrije Srbije (NIS) prije svega ekonomsko i da je najvažnije očuvati stabilnost energetskog sistema i interese države.
On je za Tanjug rekao da se situacija oko NIS-a postepeno kristališe i da je neophodno sagledavati činjenice realno.
Deđanski je kazao da, kada je riječ o NIS-u, ne treba da budemo ni ekstremno proamerički ni proruski nastrojeni, jer su, kako je naglasio, takvi stavovi pogrešni.
„Mora da se napravi neka varijanta, kada razmišljaš, kada slažeš stvari, da poslažeš činjenice“, rekao je on.
Prema njegovim riječima, Srbija, kao država, tokom cijelog procesa nije pokušavala da otima nečiju imovinu, niti da utiče na odluke velikih sila, već je tražila razumijevanje za sopstvenu poziciju.
„Nama je bilo važno da vidimo da li su Rusi spremni da prodaju i da li će Amerikanci produžiti rokove“, rekao je on.
Deđanski je naglasio da je, tek kada je bilo zaprijećeno da rafinerija neće raditi, država morala da se uključi, ali i tada na vrlo korektan način, vodeći računa da se ne naljuti nijedna strana.
On je naveo i da interesovanje kompanija poput MOL-a ili partnera iz Ujedinjenih Arapskih Emirata za NIS ne bi ni postojalo da nisu dobili „zeleno svjetlo“ da to urade.
Prema njegovim riječima, niko ne bi ni pregovarao da nije bilo saglasnosti i Amerikanaca i Rusa, odnosno da su određeni dogovori već postojali van Srbije, naglašavajući da je nama najvažnije da rješenje ne ugrozi naše interese.
Deđanski je odbacio strahovanja da bi novi vlasnik mogao da ugasi kapacitete NIS-a, navodeći da se u Srbiji ne kupuje samo rafinerija, već i tržište.
„Ovdje kad kupujete, kupujete i tržište. Kupujete veliki broj pumpi. Ko uloži ozbiljan novac, ima interes da firmu razvija, a ne da je gasi“, rekao je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.