Bez deklaracije o Kosovu

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Bez deklaracije o Kosovu

BEOGRAD - Predsjednik Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je juče da ne očekuje da će ovih dana u parlament stići Vladina deklaracija o Kosovu, jer "da je moglo, taj akt bi već stigao do sada".

- Očigledno da je u ovako delikatnoj situaciji Vlada na izuzetno teškom zadatku. Očigledno je da je to, i politički i nacionalno gledano, složeno pitanje i da Vlada traži najbolje rešenje - rekla je Đukić-Dejanović novinarima.

Skupština Srbije za sada nema obavještenje Vlade o tome kada će taj akt stići, a odgovor će najvjerovatnije stići na zahtjev Odbora za Kosovo i Metohiju.

Đukić-Dejanović je rekla da je moguće da Odbor za Kosovo, kada dobije to obavještenje Vlade, ocijeni da izvještaj o stanju na sjeveru Kosova, koji je Vlada već dostavila, može biti osnova za raspravu.

Ona je dodala da ne smatra da je problem sa očekivanom deklaracijom usaglašavanje teksta, nego to što se stanje na Kosovu mijenja i ukazala da su rezultati dijaloga Beograda i Prištine "utkani u složenost te situacije".

- Mislim da se traži najbolje moguće rešenje. Država ima politiku prema Kosovu koja se neće menjati - rekla je ona i ukazala da nova deklaracija treba da bude dokument koji će biti korak naprijed u odnosu na dosadašnje, te, kako je rekla, donošenje deklaracije nije svrha samo po sebi.

Ona je za četvrtak, 17. novembra, sazvala novu sjednicu sa 20 tačaka dnevnog reda, među kojima je i Prijedlog zakona o rehabilitaciji, saopšteno je danas iz parlamenta.

Đukić-Dejanović je predložila da poslanici raspravljaju i o izmjenama zakona o vanrednim situacijama, o policiji, o državnim i drugim praznicima, o platama u državnim organima i javnim službama, o biocidnim proizvodima i o hemikalijama.

Šef poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija ocijenila je da bi bilo pogrešno i štetno po nacionalne i državne interese da u Skupštinu Srbije stigne bilo kakav tekst deklaracije o Kosovu koji ne bi dobio širu podršku u parlamentu.

- Za Srbiju bi bilo jako loše da je bilo kakav tekst deklaracije stigao i da se Srbija podelila na tom pitanju. To bi bio katastrofalan rezultat i za napore Srbije i za Srbe na Kosovu - rekla je ona.

Na pitanje kako vladajuća koalicija namjerava da na sjednice vrati poslanike opozicije koji od 20. oktobra bojkotuju raspravu, Kolundžija je odgovorila da svaka poslanička grupa bira političku taktiku i strategiju o svim pitanjima i da se vladajuća koalicija nikada u to nije miješala.

Ivica Dačić

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je juče da bi bilo kontraproduktivno da se održi sjednica Skupštine Srbije o Kosovu, ukoliko ne bude postignut jedinstven stav o deklaraciji.

- Načelno, svi imaju zajednički stav o Kosovu, ali pojedinačno svako ima svoj stav - rekao je Dačić novinarima, pošto je u pošti u beogradskom naselju Banovo Brdo otvorio šaltere za registraciju vozila i vozačke dozvole.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.