Udžbe­ni­ci na crno­gor­skom je­zi­ku

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Udžbe­ni­ci na crno­gor­skom je­zi­ku

POD­GO­RI­CA - Mi­nis­tar pro­sve­te Crne Go­re Sre­ten Šku­le­tić na­ja­vio je da će od na­re­dne škol­ske go­di­ne svi škol­ski udžbe­ni­ci bi­ti štam­pa­ni na crno­gor­skom je­zi­ku.

Šku­le­tić je na posljednjoj kon­fe­ren­ci­ji za no­vi­na­re u ovoj go­di­ni re­kao da bi već u fe­bru­aru 2009. go­di­ne tre­ba­lo da bu­du go­to­vi no­vi pra­vo­pis, rje­čnik i gra­ma­ti­ka crno­gor­skog je­zi­ka.

Mi­nis­tar je na­veo da su sve ško­le u Crnoj Go­ri stu­pi­le u pro­ces re­for­me obra­zo­vanja, a ka­kvi su efe­kti pos­ti­gnu­ti do sa­da, bi­će, pre­ma na­ja­vi, po­zna­to na osno­vu "na­ci­onal­nog tes­ti­ranja" uče­ni­ka či­ji se re­zul­ta­ti oče­ku­ju u prvim mje­se­ci­ma na­re­dne go­di­ne.

On je is­ta­kao da je ove go­di­ne usvo­jen ve­li­ki broj obra­zo­vnih pro­gra­ma, objavljeno 39 udžbe­ni­ka na crno­gor­skom je­zi­ku za osno­vne ško­le i 17 za gi­mna­zi­je, 59 na­slo­va na al­ban­skom je­zi­ku, kao i 64 no­va škol­ska obras­ca.

Šku­le­tić je pod­sje­tio da su sve ško­le stu­pi­le u pro­ces re­for­me i do­dao da se ubrzo oče­ku­ju re­zul­ta­ti "prvog ci­klu­sa".

On je is­ta­kao i zna­čaj ek­ster­ne pro­vje­re znanja uče­ni­ka, na­kon če­ga će Mi­nis­tar­stvo ima­ti upo­re­dne po­dat­ke i mo­ći da zaključi ko­je ško­le naj­bolje ra­de.

Šku­le­tić je oci­je­nio da pos­to­ji odre­đe­na dis­pro­por­ci­ja izme­đu ra­spo­lo­ži­vog pros­to­ra i bro­ja uče­ni­ka, pa su po­je­di­ne ško­le na sje­ve­ru Crne Go­re pra­zne.

- Ka­da je u pi­tanju obra­zo­vanje, pros­to­ra ne­dos­ta­je u gla­vnom gra­du i pri­mor­skim op­šti­na­ma, dok je vi­šak pros­to­ra na sje­ve­ru i u ru­ral­nim po­dru­čji­ma – ka­zao je Šku­le­tić, po­ja­sniv­ši da su ško­le do­bro ra­spo­re­đe­ne, ali da "ra­spo­red dje­ce ni­je ra­vno­mje­ran".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.