Foto: Agencije
PLjEVLjA - Na području opštine Pljevalja ima više od hiljadu pasa lutalica, a u lokalnoj upravi tvrde da ih je zbog razuđenosti terena i stalnog kretanja nemoguće sve prebrojati, prenose Vijesti.
Najkritičnije stanje je na deponiji “Jagnjilo”, gde ih je u trenutku brojanja, za potrebe izrade Lokalnog programa kontrole pasa od 2025. do 2030. godine bilo 159, navodi crnogorski portal.
Psi lutalice sa deponije prave velike probleme mještanima okolnih sela, a u protekle tri godine na ime štete i sudskih troškova od ujeda napuštenih pasa Opština i Komunalne usluge isplatile su solidarno oko 22.000 evra.
U gradskim mjesnim zajednicama prebrojano je ukupno 106 pasa, a na selima 745 pasa lutalica.
- Kapaciteti azila odavno su postali mali za potrebe smeštaja pasa, a veliki problem predstavlja dovoženje pasa sa teritorije drugih opština. Zbog svega navedenog, na teritoriji opštine postoji ogroman potencijal za nekontrolisano razmnožavanje pasa - navodi se u Lokalnom programu kontrole za period od 2025. do 2030. godine.
Nije moguće utvrditi ni tačan broj vlasničkih pasa u Pljevljima, a prema procjenama, na užem području pet gradskih MZ ima ih oko 170, koji su vakcinisani, jedan dio je čipovan a jedan dio sterilisan, a na području seoskih mjesnih zajednica oko 1.500, navode Vijesti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.