Foto: Pogoni Rafinerije ponovo rade punim kapacitetom
BANjA LUKA - Rafinerija nafte u Brodu od danas je, poslije planiranog i najavljenog remonta koji je počeo 18. septembra, ponovo u punom pogonu, rekao je juče zamjenik generalnog direktora "Optima grupe" Slavko Šćepanović.
Tokom ovog remonta, kazao je Šćepanović, zamijenjeni su svi habajući, kao i dijelovi opreme oštećeni korozijom kako bi se obezbijedio siguran, stabilan i kontinuiran rad proizvodnih kapaciteta u sljedećih 340 dana.
- Brodska Rafinerija je uspješno završila planirani remont postrojenja i 14. oktobra je počelo fazno puštanje proizvodnih pogona. Najprije su u rad puštena postrojenja atmosferske i vakuum destilacije koja su u toku prošle sedmice dostigla puni kapacitet - rekao je Šćepanović i dodao da su u petak za isporuku bile spremne prve veće količine mazuta i bitumena iz nove proizvodnje, a dostignut je puni kapacitet proizvodnje benzina.
Šćepanović je kazao da je Rafinerija u funkciju stavila tzv. ekološka postrojenja, i to za prečišćavanje gasova, za proizvodnju elementarnog sumpora i dodatno prečišćavanje izlaznih gasova, čime se obezbjeđuju ekološki uslovi životne sredine. Pravi efekti ovih postrojenja, naglasio je Šćepanović, građani Broda i okoline osjetiće u sljedećih nekoliko dana, poslije kontinuirane proizvodnje naftnih derivata.
Savjetnik ministra industrije, energetike i rudarstva Slobodan Rajlić je rekao je da, do sada, Rafinerija nafte u potpunosti ispunjavala planove i dinamiku proizvodnje i investiranja.
- Ministarstvo i Vlada RS prate realizaciju obaveza koje je preuzeo ruski kupac, naročito onih koje se tiču upošljavanja kapaciteta i broja zaposlenih, ali i kvaliteta proizvoda - kazao je Rajlić.
Prema njegovim riječima, brodski kapacitet sa dnevnom preradom 3.600 tona sirove nafte je od velikog značaja ne samo za privredu Srpske već i za cijelu BiH.
Slavko Šćepanović je objasnio da je remontom postrojenja hidrokrekinga i hidrodesulfurizacije sumpora omogućena i proizvodnja euro dizela EURO 4 sa sadržajem sumpora do 50 ppm i EURO 5 sa sadržajem sumpora do 10 ppm. Prema njegovim riječima, struktura proizvodnje dizel goriva standarda EURO 4, sada će iznositi oko 30 odsto u odnosu na sirovu naftu koja se prerađuje, dok će učešće EURO 5 iznositi osam odsto.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.