Obračunajte se sa ratnim zločincima

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Obračunajte se sa ratnim zločincima

ZAGREB, BRISEL - Hrvatska mora nastaviti sa reformama, posebno u ključnim područjima pravosuđa, borbe protiv korupcije, organizovanog kriminala - ali i procesuiranja ratnih zločina.

Ovo je poruka koju su šefovi Evropske unije iz Brisela uputili Vladi Hrvatske sa Jadrankom Kosor na čelu, poslije zatvaranja dodatna dva poglavlja u pretpristupnim pregovorima u srijedu.

Hrvatski mediji pišu da "Evropi nije dugo trebalo da prepozna rađanje nacionalističkog ekstremizma u Hrvatskoj poslije presude Anti Gotovini i Mladenu Markaču u Hagu".

- Upozorenje službenom Zagrebu, da "Hrvatska mora izgraditi uvjerljiv rezime na ovim područjima", posebno na području procesa protiv ratnih zločinaca, nedvosmislena je poruka da EU neće tolerisati nikakvo ekstremno desničarenje ni govor mržnje kakvom smo svjedočili poslije presude - ističu hrvatski mediji.

Oni podsjećaju da je Evropa odlučila da zauzme sasvim drugačiji stav, uprkos zaključcima pojedinih analitičara da bi bilo najbolje da "EU progleda kroz prste Hrvatskoj i što brže privede pregovore kraju kako se hrvatski građani ne bi do kraja okrenuli euroskepticizmu".

- Evropa insistira da se Hrvati napokon suoče sa zločinima koji su počinjeni u "Oluji" i okrenu se budućnosti - dodaju mediji.

Mediji su se osvrnuli i na pisanja stranih agencija poslije presude, koji su primijetili rastuće nepovjerenje i odbojnost prema EU u Hrvatskoj.

Odgovornost Amerike

Analitičar "Pitsburg post gazete" Den Simpson podsjetio je na činjenicu da je Hrvatska za vrijeme "Oluje" imala i direktnu pomoć i podršku SAD.

- Nije se doduše američka vojska nikad direktno uključila u sukobe, već je tu ulogu, kao što često radi, namijenila privatnoj bezbjednosnoj agenciji "Military Professional Resources", (MPRI). Bio je to način da Amerikanci ostanu čistih ruku u mogućim ratnim zločinima na hrvatskoj teritoriji - piše Simpson.
On je istakao da bi, da SAD nije SAD, bivši generali  MPRI-a vjerovatno bili na suđenju zbog planiranja zločinačkog poduhvata zajedno sa hrvatskim generalima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.